Ա. Ենիգոմշյան. «Երբ ասում են, որ արտագաղթի և ժողովրդագրական խնդիր չկա, մեղմ ասած՝ տգիտություն է»
Վերջերս հրավիրված ասուլիսում ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը հայտարարել էր, թե Հայաստանում միգրացիոն հոսքերն անհանգստացնող չափերի հասնելու մասին լուրերը տարածվում են քաղաքական շահարկման նպատակով։
«Դա այդ մասին խոսողների անտեղյակության մասին է փաստում։ Այդ թվերը ներկայացնողները չեն մատնանշում իրենց աղբյուրը։ Այն անձինք, ովքեր նման հրապակումներ են անում, թող բարի լինեն նաև հղումը կատարել»,–ասել էր Գագիկ Եգանյանը։
Հայաստանից զանգվածային արտագաղթի մասին ահազանգողներից մեկն էլ «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ալեք Ենիգոմշյանն է, ով «7օր»–ի հետ զրույցում ընդգծել է, որ անգամ պաշտոնական տվյալներն են վկայում այդ մասին։
–Ազգային վիճակագրական ծառայության և միգրացիոն պետական ծառայության տվյալներով՝ 2008թ. միգրացիայի տարեկան բացասական մնացորդը կազմել է 23 հազ., 2009–ին՝ 25 հազ., 2010–ին՝ համարյա 30 հազ. մարդ։ Այնինչ 2006թ. դրական մնացորդը 7 հազ. էր, իսկ 2008–ին արդեն դառնում է բացասական 23 հազ., իսկ 2010–ին հասնում է 30 հազ.–ի։ Եթե անգամ ընդունենք սրանք որպես ճշմարիտ թվեր, արդեն շատ խոսուն են։ Եվ երբ ասում են, որ արտագաղթի և ժողովրդագրական խնդիր չկա, մեղմ ասած՝ տգիտություն է, բայց փաստորեն պարոն Եգանյանի պարագայում չի կարող տգիտություն լինել, այլ հստակ քաղաքական նպատակներով է արվում,–ասել է Ա. Ենիգոմշյանը՝ ավելացնելով, սակայն, որ արտագաղթի ծավալները շատ ավելի մեծ են, քան թե ներկայացվում են պաշտոնական թվերով, քանի որ վերջիններն իրական կլինեին, եթե Հայաստանի բնակչության թիվը 3 մլն 800 հազ. է, որոնցից 3 մլն 260 հազ.–ը բնակվում է Հայաստանում։
–Բոլորս գիտենք, որ դա նկարված թիվ է։ Նույնիսկ եթե ընդունենք իրենց տված թվերը, հստակ երևում է, որ մենք մեծ արտագաղթի մեջ ենք,–ավելացրել է Ա. Ենիգոմշյանը։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի կողմից շահավետ պայմաններով իրականացվող վերաբնակեցման ծրագրին, «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամն ընդգծել է, որ դեռևս նախորդ տարեվերջին պաշտոնական տվյալներով 5 հազ. ՀՀ քաղաքացի է այդ ծրագրով մեր երկրից բնակության մեկնել Ռուսաստան։
–Դա այն ժամանակ, երբ Հայաստանում այդ ծրագրի մասին ոչ մի գովազդ չկար։ Իսկ 8–9 ամիսների ընթացքում դրա մասին և՛ հրապարակվեց, և՛ Հայաստանի տարբեր քաղաքներում՝ Գյումրիում, Վանաձորում, Իջևանում և այլն, գրասենյակներ են բացվել, գովազդվում է։ Մենք արդեն կարող ենք պատկերացնել, թե մեկնածներն ինչ թիվ է կազմում։ Ասեմ նաև, որ այստեղ էլ իրենք փորձում են փոքրացնել թվերը, քանի որ մոտ 2 ամիս առաջ նույնպես պաշտոնապես ասում էին՝ 600 ընտանիք է մեկնել։ Հիմա հարց պետք է տալ՝ ինչպե՞ս է, որ հոկտեմբերին 5 հազ. էր, և այդքան գովազդից, քարոզչությունից հետո մեկ էլ պակասեց թիվը։ Կարո՞ղ է՝ հետ եկան։ Իհարկե, ես հեգնական ձևով եմ ասում սա։ Բոլոր թվերը, որ ներկայացվում են, կեղծ, սուտ թվեր են, և բոլորիս համար հստակ է, թե ինչ իրավիճակում ենք մենք գտնվում արտագաղթի ոլորտում,–նշել է Ա. Ենիգոմշյանը։

Алек Енигомшян: «Говорить, что в стране нет эмиграционной и демографической проблем, является невежеством»
Недавно начальник Государственной миграционной службы при Министерстве территориального управления Гагик Еганян заявил, что информация о возрастающем уровне эмиграционного потока распространяется в Армении в целях политической спекуляции.
«Это говорит о неосведомленности тех, кто говорит об этом. Те, кто представляют эти цифры, не указывают на источник информации. Пусть те, кто оглашают такую информацию, соизволят делать и ссылки», - отметил Еганян.
Одним из обеспокоенных массовой эмиграцией деятелей является член инициативной группы движения «Сардарапат» Алек Енигомшян, который в беседе с «7or» заявил, что об этом свидетельствуют даже официальные данные.
«По данным Национальной статистической службы и Государственной миграционной службы, в 2008 году годовой отрицательный остаток миграции в стране составил 23 тыс., в 2009 году – 25 тыс., а в 2010 году – почти 30 тыс. человек. Между тем, положительный остаток в 2006 году составил 7 тыс. Даже если принимать это как истинные цифры, то они уже говорят о многом. Говорить, что в стране нет эмиграционной и демографической проблем, является невежеством. Но фактически, в случае с господином Еганяном, это не может считаться невежеством: это делается с конкретными политическими целями», - отметил Енигомшян, добавив, что масштабы эмиграции намного больше, чем это преподносится в официальных данных.
«Все мы знаем, что это придуманное число. Даже, если признаем указанные ими цифры правильными, то четко видно, что в стране существует высокий уровень эмиграции», - добавил Енигомшян.
Что касается осуществляемой Россией на выгодных условиях программы по заселению российской глубинки, то член инициативной группы движения «Сардарапат» отметил, что, согласно официальным данным на конец прошлого года, по этой программе из Армении в Россию уехали 5 тысяч граждан РА.
«Это в то время, когда в Армении не было ни одной рекламы о данной программе. А после этого были многочисленные публикации, в Гюмри, Ванадзоре, Иджеване и других городах Армении открылись офисы. Мы уже можем представить, сколько людей отбыло на данный момент. Отмечу, что и здесь пытаются уменьшить цифры, поскольку два месяца назад также официально заявляли, что страну покинули 600 семей. Возникает вопрос, как так получилось, что в октябре было 5 тысяч людей, а после рекламы и пропаганды число не увеличилось, а сократилось? Может быть, вернулись обратно? Конечно, я иронизирую. Все данные, которые преподносятся, являются лживыми, и всем ясно, какая ситуация царит у нас в сфере эмиграции», - отметил А. Енигомшян.