Պետական և մասնավոր հիմնարկներում բունտ է հասունանում. պատճառը առողջապահության նախարարն է կամ նրա հանրահայտ որոշումը․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» օրաթերթը գրում է. «Պետական և մասնավոր հիմնարկներում բունտ է հասունանում իշխանությունների նկատմամբ, պատճառն առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն է կամ նրա հանրահայտ որոշումը, որը պետական տարբեր գերատեսչությունների փնթի աշխատանքի արդյունքում լրացուցիչ ֆինանսական խնդիրներ է ստեղծել աշխատողների համար։
Ի սկզբանե տարածեցին ինֆորմացիա, թե հենց հոկտեմբերի 1-ից տեսչական մարմնի օգնությամբ կսկսվեն «ռեյդեր»` կպահանջեն գրանցամատյաններ, պատվաստման սերտիֆիկատներ և 72-ժամյա վաղեմության ՊՇՌ բացասական թեստի տեղեկանք, իսկ չունեցողներին միանգամից կսկսեն պատժել:
Ավելի ուշ պարզ դարձավ, որ օրենքի պահանջը սխալ են մեկնաբանել՝ թեստի արդյունք ցույց տալու պարտավորությունը ծագում է միայն հոկտեմբերի 14-ից հետո: Բայց սեպտեմբերի վերջին օրերին հազարավոր աշխատողներ արդեն թեստեր են հանձնել՝ 7-15 հազար դրամ վճարելով, և հիմա սպասում են, որ պետությունը պետք է լուծում գտնի, կոմպենսացնի իրենց վնասը։ Իսկ որոշ իրավաբաններ էլ պնդում են, որ պարտադիր թեստավորումը պետք է անվճար արվեր` պետության հաշվին:
Ի դեպ, նրանք դիմել են վարչական դատարան և ՍԴ, և չի բացառվում, որ դատարանը կասեցնի այս հրամանի կատարումը, մինչև վերջնական որոշում կայացնելը»:

В государственных и частных учреждениях назревает бунт из-за скандального приказа министра здравоохранения – «Грапарак»
В государственных и частных учреждениях назревает бунт против властей, причина – министр здравоохранения Анаит Аванесян или ее скандальное решение, которое из-за неряшливой работы различных государственных ведомств создало дополнительные финансовые расходы для работников, пишет газета «Грапарак».
Изначально была распространена информация, что с 1 октября инспекционный орган начнет рейды, требуя журналы регистрации, сертификаты о вакцинации и справки об отрицательном результате ПЦР-теста 72-часовой давности, а тех, у кого их нет, сразу начнут штрафовать. Позже выяснилось, что требования закона неверно истолкованы, обязательство предъявлять результат теста возникает только после 14 октября.
«Однако в последние дни сентября тысячи работников уже сдали тест, заплатив 7-15 тысяч, и сейчас ждут, что государство должно найти решение и компенсировать их ущерб. Некоторые юристы утверждают, что обязательное тестирование должно было быть бесплатным, за счет средств государства.
Кстати, они обратились в Административный суд и Конституционный суд, и не исключается, что действие приказа будет приостановлено до принятия окончательного решения», – пишет газета