Ադրբեջանը պատրաստ է հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ. Ալիև
Ադրբեջանը պատրաստ է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններ սկսել, հնարավոր է համարում այդ գործընթացին Եվրամիության ակտիվ մասնակցությունը։ Այս մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ընդունելով Ադրբեջանում ԵՄ նոր դեսպան Պետեր Միխալկոյի հավաստագրերը, տեղեկացնում է haqqin.az-ը։
«Այժմ հիմնական հարցը հետպատերազմյան շրջանն է, խաղաղության ապահովումը տարածաշրջանում։ Մենք ցանկանում ենք շրջել այս էջը, սա է մեր քաղաքականությունը։ Մենք ցանկանում ենք հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի՝ մեր հարևանի հետ։ Մենք պատրաստ ենք բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման, սահմանազատում անցկացնելու, հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ։ Այդ գործընթացը մասամբ սկսվել է»,-ասել է Իլհամ Ալիևը։
Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ այդ գործընթացին կարող է ակտիվ մասնակցություն ունենալ նաև ԵՄ-ը, «մանավանդ որ ես տեսնում եմ նման ցանկություն, դա մեզ կօգնի շատ ոլորտներում»։ Ալիևի խոսքով՝ այդ ուղղությամբ աշխատանքի մեծ ծավալ կա կատարելու։

Азербайджан готов начать переговоры с Арменией по нормализации отношений – Алиев
Азербайджан готов начать переговоры с Арменией по нормализации отношений, считает возможным активное участие в этом процессе Европейского Союза. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, принимая верительные грамоты нового посла ЕС в Азербайджане Петера Михалко, сообщают азербайджанские СМИ.
«Сейчас основным вопросом является поствоенный период, обеспечение и мира в регионе. Мы хотим перевернуть эту страницу, это наша политика. Мы хотим наладить отношения с Арменией, нашим соседом. Мы готовы начать переговоры с Арменией по подписанию мирного договора, проведению делимитации границ, открытию коммуникаций. Этот процесс частично начался», – заявил Ильхам Алиев.
Президент Азербайджана отметил, что в этом процессе может принять активное участие и ЕС, «тем более я вижу такое желание, это нам может помочь по многим сферам». По словам Алиева, в этом направлении предстоит проделать большой объем работы.