Արցախից տեղահանված քանի՞ մարդ է ապրում Հայաստանում և քանի՞ ընտանիք է վերադարձել այս տարի (տեսանյութ)
Այս պահին Հայաստանում կա Արցախից տեղահանված ավելի քան 5294 ընտանիք: Այս մասին հոկտեմբերի 13-ին «Օկուպացված Հադրութը՝ մեկ տարի անց. խնդիրներն և մարտահրավերները» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանում Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբի աշխատանքների համակարգող Միքայել Վիրաբյանը:
«Հայաստանում կա Արցախից տեղահանված ընդհանուր 20 433 մարդ, որից 6180-ը՝ անչափահաս: 2021 թվականի 10 ամսվա ընթացքում 150 ընտանիք (714 մարդ, որից 319-ը՝ անչափահաս) Արցախ է վերադարձել սեփական կամքով: Մարդիկ հիմնականում տեղակայվում են Ասկերանի շրջանում»,-ասաց նա:

Сколько перемещенных из Арцаха лиц живет в Армении и сколько семей в этом году вернулось? (видео)
На данный момент в Армении находятся более 5294 перемещенных из Арцаха семей. Об этом во время обсуждения на тему «Оккупированный Гадрут, год спустя: проблемы и вызовы» 13 октября заявил координатор работ оперативного штаба правительства Арцаха в Армении Микаел Вирабян.
«Всего в Армении находятся 20433 перемещенных из Арцаха лица, 6180 из которых несовершеннолетние. За 10 месяцев 2021 года в Арцах по собственному желанию вернулись 150 семей (714 человека, из которых 319 несовершеннолетние). Люди в основном размещаются в Аскеранском районе», – отметил он.