Հայաստանի 9 համայնքներում անցկացվում են ՏԻՄ ընտրություններ
Հայաստանի մի շարք համայնքներում հոկտեմբերի 17-ին անցկացվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքի համաձայն, Արագածոտնի մարզի Շամիրամ համայնքում անցկացվում են համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամի ընտրություններ։
Արմավիրի մարզի Ֆերիկ համայնքում միայն ավագանու անդամի ընտրություններ են։
Լոռու մարզի Ֆիոլետովո համայնքում կընտրեն համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամի։
Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքում համամասնական ընտրություններ են (առավելագույն ձայներ հավաքած քաղաքական ուժի ցուցակը գլխավորող թեկնածուն կդառնա համայնքի ղեկավար), որտեղ պայքարի մեջ են «Հայրաքաղաք» կուսակցությունների դաշինքը, «Արժանապատիվ ուղի» կուսակցությունը, Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցությունը, Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը, «Գյումրին կռնա՜» կուսակցությունների դաշինքը, «Բալասանյան դաշինք» սոցիալական կուսակցությունը, «Թասիբով» կուսակցությունների դաշինքը և «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը։
Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի ՏԻՄ համամասնական ընտրություններին մասնակցում են «Առուշ Առուշանյան» դաշինքը, «Հայ ազգային կոնգրես» և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունները։
Նույն մարզի Մեղրի համայնքի համամասնական ընտրություններին իրենց թեկնածուներին են առաջադրել Ազատական կուսակցությունը, «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը, «Հանրապետություն» և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունները։
Սյունիքի մեկ այլ՝ Տաթև համայնքում համամասնական ընտրությունը կկատարվի «Ապրելու երկիր» կուսակցության, «Շանթ դաշինք» ազգայնական կուսակցության և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության միջև։
Իսկ այդ մարզի Տեղ համայնքի համամասնական ընտրություններում պայքարի մեջ են «Ապրելու երկիր» և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունները։
Եվ, վերջապես, Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքում համամասնական ընտրություններին մասնակցության համար գրանցվել են «Ապրելու երկիր», «Հայրենիք», «Հանրապետություն», «Քաղաքացիական պայմանագի» կուսակցությունները և «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը։
Նշված ընտրություններն անցկացնելու համար կազմավորվել են ընդհանուր թվով 152 տեղամասեր:
Առավոտյան՝ ժամը 8.00-ին, ՀՀ ընտրական օրենսգրքով սահմանված կարգով բացվել են ընտրությունների համար ձևավորված բոլոր 152 ընտրական տեղամասերը և ընդունել առաջին ընտրողներին: ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման նպատակով օգտագործվում է 318 տեխնիկական սարքավորում:
Ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար հավատարմագրվել են 8 տեղական հասարակական կազմակերպություններ, ինչպես նաև քվեարկության օրն ընտրությունների և քվեարկության վերաբերյալ լուսաբանում իրականացնելու համար հավատարմագրվել են 15 զանգվածային լրատվության միջոցներ:
Ընտրությունների քվեարկության մասնակիցների թիվը, ըստ համայնքների, ժամը 12.00-ից սկսած երեքժամյա պարբերականությամբ, կհրապարակվի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համացանցային կայքում:

В 9 общинах Армении проходят выборы ОМС
Как передает «Арменпресс», согласно информации, опубликованной на сайте Центральной избирательной комиссии Республики Армения, в общине Шамирам Арагацотнского марза проходят выборы главы общины и члена совета старейшин.
В общине Ферик Армавирского марза проходят выборы только члена Совета старейшин.
В общине Фиолетово Лорийского марза будут избраны глава общины и член Совета старейшин.
В общине Гюмри Ширакского марза проходят пропорциональные выборы (главой общины становится кандидат, возглавляющий список политической силы, набравшей наибольшее количество голосов). Здесь в борьбу вступили блок партий «Айракахак», партия «Достойный путь», Республиканская партия Армении, партия «Гражданский договор», Национально-христианская партия «Зартонк», Коммунистическая партия Армении, блок партий «Гюмри сможет!», социальная партия «Альянс Баласанян», партия «Тасибóв» («С достоинством!»), «Страна жизни».
В Сюникском марзе, в общине Горис, в пропорциональных выборах ОМС принимают участие блок «Аруш Арушанян», партии «Армянский национальный конгресс» и «Гражданский договор».
В том же марзе, в общине Мегри, в пропорциональных выборах ОМС своих кандидатов выдвинули Либеральная партия, партия «Страна жизни», партия «Республика» и партия «Гражданский договор».
В другой общине Сюника – Татев, в выборах по пропорциональной системе борьба развернется между партией «Страна жизни», националистической партией «Блок Шант» и партией «Гражданский договор».
В том же марзе в пропорциональных выборах ОМС в общине Тег в борьбу вступят партии «Страна жизни» и «Гражданский договор».
И, наконец, в общине Дилижан Тавушского марза для участия в пропорциональных выборах были зарегистрированы партии «Страна жизни», «Айреник» («Родина»), «Республика», «Гражданский договор» и социал-демократическая партия «Решение гражданина».
Для проведения выборов в целом было создано 152 избирательных участка.
В 8:00 часов 17 октября, в соответствии с Избирательным кодексом РА, для приема первых избирателей были открыты все 152 избирательных участка. Для электронной регистрации избирателей на выборах Органов местного самоуправления задействованы 318 технических устройств.
С наблюдательской миссией – для мониторинга хода выборов, участвуют 8 аккредитованных местных общественных организаций, а для освещения выборов аккредитованы 15 средств массовой информации.
Число избирателей по общинам будет публиковаться начиная с 12:00 часов на сайте Центральной избирательной комиссии с периодичностью каждые три часа.