Սա չի նշանակում, որ մինչև նոյեմբերի 9-ը մենք ոչինչ չենք անելու
Սոցիալական ցանցերում ու տարբեր հարթակներում բուռն քննարկման առարկա է դարձել նոյեմբերի առաջին տասնօրյակում հանրահավաքի մասին իմ հայտարարությունը։
Ոմանք մեղադրում են մեզ՝ ասելով, որ նոյեմբերի 9-ին հանրահավաք կազմակերպելն անիմաստ է, քանի որ ամեն ինչ արդեն վերջացած կլինի։ Ոմանք էլ դիտավորյալ խեղաթյուրում են խոսքս՝ հետապնդելով այլ նպատակ:
Սիրելի' հայրենակիցիներ, իրականությունը հետևյալն է. քանի որ այս ընթացքում բազմիցս հայտարարել ենք, որ մեր պայքարը չի դադարել, և, որ առաջիկայում նախատեսել ենք կոնկրետ քայլեր, մենք տասը օր առաջ դիմել էինք Երևանի քաղաքապետարան՝ նոյեմբերի 9-ին և 10-ին հանրահավաք և երթ կազմակերպելու համար։
Ես, ի պատասխան լրագրողի հարցին, հաստատել եմ, որ այս պահին նոյեմբերի 9-ին նախատեսված հանրահավքը ուժի մեջ է։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ մինչև նոյեմբերի 9-ը մենք ոչինչ չենք անելու, այդ թվում՝ հանրահավաք։ Տասնյակ անգամներ ասել եմ, հիմա ևս մեկ անգամ կրկնում եմ՝ մեր նպատակն է կանխել նոր կապիտուլիացիան և Հայաստանի թրքացումը:
Երբեք մեր նպատակը չի եղել թողնել, որ իշխանությունները երկիրը տանեն պարտության, և միայն դրանից հետո ասենք՝ կրկնակի դավաճան եք: Այդպես ենք վարվել նաև անցած տարի պատերազմի օրերին՝ անընդհատ հանդես գալով ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու առաջարկներով: Դեռ պատերազմի ամենաթեժ օրերին էինք առաջարկել՝
ռազմաճակատում բեկում մտցնելու համար երկրում ռազմաքաղաքական օպերատիվ շտաբ ստեղծել:
Ես շնորհակալ և երախտապարտ եմ մեր այն ընկերներին, քաղաքացիներին, ովքեր գիշեր ցերեկ պայքարել են և շարունակում են պայքարել, որովհետև հասկանում են, որ վճռվում է հայրենիքի ճակատագիրը։
Առաջիկա օրերին կխոսենք ավելի մանրամասն, այստեղ միայն ցանկանում եմ վերահաստատել, որ Համահայկական դիմադրության ձևավորումը կենսական անհրաժեշտություն է։ Եվ նոր կորուստներից խուսափելու միակ ճանապարհը. Մենք այս մասին հայտարարել էինք դեռևս օգոստոսին։
Կրկնում եմ՝ մեր նպատակը ցանկացած նոր զիջում ամեն գնով կանխելն է:
Արդյոք դա հնարավո՞ր է, իմ կարծիքով՝ հնարավոր է, եթե զերծ մնանք անիմաստ շահարկումներից, լինենք միասնական, համախմված ու բավարար թվաքանակով։

Это не значит, что до 9 ноября мы будем бездействовать – Ишхан Сагателян
Наша цель – любой ценой не допустить новых уступок. Возможно ли это в действительности? На мой взгляд, возможно, если мы воздержимся от бессмысленных спекуляций, будем едины, сплочены и в достаточном количестве. Об этом в своем «Facebook» написал депутат от блока «Армения», член Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян, комментируя предстоящие митинги оппозиции.
«Мое заявление о митинге в первой декаде ноября стало предметом бурных обсуждений в социальных сетях и на различных площадках.
Одни обвиняют нас, заявляя, что бессмысленно организовывать митинг 9 ноября, поскольку все уже будет закончено. Другие намеренно искажают мои слова, преследуя иные цели.
Дорогие соотечественники, реальность такова. Поскольку в этот период мы неоднократно заявляли, что наша борьба не прекращалась, что мы наметили конкретные шаги в ближайшем будущем, десять дней назад мы обратились в мэрию Еревана с просьбой организовать митинг 9-10 ноября.
Отвечая на вопрос журналиста, я подтвердил, что на данный момент запланированный на 9 ноября митинг остается в силе. Но это, разумеется, не означает, что до 9 ноября мы будем бездействовать, и не будем организовывать митинги. Я говорил это десятки раз, а теперь повторяю еще раз: наша цель – предотвратить новую капитуляцию и тюркизацию Армении.
Наша цель никогда не состояла в том, чтобы позволить властям повести страну к поражению. Так мы поступали в прошлом году в дни войны, постоянно выступая с предложениями по выходу из ситуации. В самые жаркие дни войны мы предлагали создать в стране военно-политический оперативный штаб для прорыва на фронте.
Я благодарен нашим друзьям, тем гражданам, которые боролись день и ночь, которые продолжают бороться сейчас, поскольку понимают, что решается судьба Родины.
В ближайшие дни мы поговорим более подробно, а здесь я просто хочу еще раз подтвердить, что формирование всеармянского сопротивления – жизненная необходимость. И единственный путь избежать новых потерь. Об этом мы объявили еще в августе. Повторяю, наша цель – любой ценой не допустить новых уступок. Возможно ли это в действительности? На мой взгляд, возможно, если мы воздержимся от бессмысленных спекуляций, будем едины, сплочены и в достаточном количестве. Мы сделаем это, у нас все получится, мы спасем Родину.