Իշխանությունն ընդունում է՝ Ադրբեջանը դեպի Նախիջևան ճանապարհ է ստանալու․ «Ժողովուրդ»
«Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը վստահեցնում է՝ առաջիկայում Մոսկվայում պաշտոնական հանդիպում նախատեսված չէ: Ինչ վերաբերում է առհասարակ հանդիպումներին, ապա դրանք պետք է լինեն, քանի որ մենք սահմանազատման, սահմանագծման, սահմանների հետ կապված հարցեր ունենք: «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նա նշեց, որ Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով դեպի Նախիջեւան ճանապարհ է ստանալու:
«Մենք դա ճանապարհ ենք ասում, իրենք՝ միջացք, բայց մենք իրենց միջանցք չենք տալու: Երթուղիներ ենք տալիս՝ երկաթուղի կամ ավտոճանապարհ: Հիմա ինչպե՞ս ենք մենք Արցախ մտնում, դուրս գալիս. նույնն էլ իրենք պետք է կարողանան ու Ադրբեջան-Նախիջեւան ճանապարհ ունենան»,-նշում է նա:
Վստահեցնո՞ւմ եք, որ այդ ճանապարհի հսկողությունը հայկական կողմն է իրականացնելու. այս հարցին Մելքոնյանը հստակ պատասխան չի տալիս: Երբ ճանապարհը կլինի, ասում է, նոր կքննարկվի՝ ով է լինելու վերահսկողը: Ըստ նրա՝ այդ ճանապարհին մաքսակետ պետք է լինի, այնպես, ինչպես, օրինակ, ՀՀ-Վրաստան սահմանին է: «Բայց ինչպե՞ս ենք, օրինակ, Արցախ գնում առանց մաքսակետերի, սոսկ անցակետերով, հնարավոր է եւ այդպես լինի, որ իրենք էլ ազատ մտնեն, դուրս գան: Վերջ-առաջ այդպես պետք է լինի, մենք պետք է գնանք նրան, որ ճանապարհները բացվեն: Մարտակերտ-Վարդենիս, Ղազախից դեպի Վրաստան ճանապարհներն էլ պետք է բացվեն»,-հավելում է իշխանական պատգամավորը:
Ստացվում է՝ իշխանությունը ոչ միայն ընդունում է, որ Ադրբեջանը դեպի Նախիջեւան ճանապարհ է ստանալու, այլեւ վստահ չէ, որ այդ ճանապարհի հսկողությունը հայկական կողմն է իրականացնելու: Ավելին՝ վերոնշյալ ուղիով ադրբեջանցիները կարող են հեշտ ու հանգիստ ելումուտ անել»,-գրում է թերթը։

Азербайджан получит дорогу в Нахиджеван через территорию Армении – Гагик Мелконян
Депутат парламента от фракции «Гражданский договор» Гагик Мелконян заверяет, что в ближайшее время в Москве не предусмотрена официальная встреча. Что касается в целом встреч, то они должны проходить, поскольку у нас есть вопросы, связанные с делимитацией и демаркацией. В беседе с газетой «Жоховурд» Гагик Мелконян отметил, что Азербайджан получит дорогу в Нахиджеван по территории Армении.
«Мы называем это дорогой, они называют это коридором, но мы не предоставим им коридора. Мы даем им путь – железную дорогу или автомобильную дорогу. Как мы сейчас въезжаем и выезжаем из Арцаха? Они должны иметь такую же возможность, у них должна быть дорога Азербайджан – Нахиджеван», – отметил он.
На вопрос, уверен ли он, что эту дорогу будет контролировать армянская сторона, Гагик Мелконян не дал четкого ответа. Когда эта дорога будет предоставлена, тогда и обсудим, кто будет контролировать. По его словам, на этой дороге должен быть таможенный пункт, точно так как на границе Армения-Грузия.
«А как мы едем в Арцах без таможенного пункта, просто проезжаем через проходной пункт, может быть и так, что они тоже будут свободно въезжать и выезжать. В конце концов, это должно произойти, мы должны пойти на то, чтобы дороги открылись. Дороги Мартакерт-Варденис, из Казаха в Грузию тоже будут открыты», – сказал депутат правящей фракции.
«Получается, что власти не только согласны с тем, что должны предоставить Азербайджану дорогу в Нахиджеван, но и не уверены, что контроль за этой дорогой будет осуществлять армянская сторона. Более того, азербайджанцы могут легко и спокойно проезжать по этой дороге», – пишет газета.