Ադրբեջանում արագորեն սկսել են հայերեն սովորել
Ադրբեջանում սկսել են արագորեն հայերեն սովորել։ Լեզուների համալսարանին կից գործարկվել են հատուկ դասընթացներ։ Տեղեկությունը հայտնում է Sputnik Ադրբեջանը։
Կովկասագիտության ամբիոնի դասախոս Հուսեյն Ասքերովը խոստովանում է, որ բոլորին չի հասցնում գրանցել դասընթացներին մասնակցելու համար:
Նշվում է, որ ունկնդիրները հիմնականում պետանվտանգության ծառայության, ԱԳՆ-ի աշխատակիցներ են, սահմանապահներ և լրագրողներ:
Դասերն անվճար են միայն ուսանողների համար։ Մյուսների համար դասընթացի ամսական արժեքը տատանվում է 60-120 մանաթի սահմաններում ($35-70) ։
«Մենք նախատեսում ենք ապագայում համալսարանին կից բացել հայերենի՝ խոսակցական լեզվի ավելի կատարելագործված դասընթացներ»,–ասել է Ասքերովը։
Ասքերովը հայերենին տիրապետում է մանկուց. նա ծնվել և մեծացել է Հայաստանում։ Քերականությունը սովորել է դպրոցում:

В Азербайджане начали усиленно изучать армянский язык
Курсы изучения армянского языка открыли при Азербайджанском университете языков, сообщает «Sputnik Азербайджан».
По словам преподавателя кафедры кавказоведения университета языков Гусейна Аскерова, слушателями курсов являются чаще всего сотрудники Службы госбезопасности, МИД, пограничники и журналисты.
«Мы планируем в будущем открыть при университете более усовершенствованные курсы армянского языка – разговорного», – рассказал он.
Ввиду отсутствия в Азербайджане учебников по армянскому языку, ему пришлось писать их самостоятельно.
Аскеров владеет армянским языком с детства: он родился и вырос в Армении. Грамматику изучил там же в школе.