Վրաստանում մեկնարկել է ՏԻՄ ընտրությունների երկրորդ փուլը. վրացիներն այսօր կընտրեն 20 քաղաքի ղեկավարների
Այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, Վրաստանում անցկացվում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների երկրորդ փուլը: Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, ընտրատեղամասերը բացվել է 08:00-ն, քվեարկությունը կտևի մինչև 20:00-ն:
Երկրի բնակիչներն այսօր պետք է ընտրեն 20 քաղաքի ղեկավարների, այդ թվում՝ հինգ խոշոր քաղաքի՝ Թբիլիսիի, Բաթումի, Քութայիսի, Փոթիի և Ռուսթավի: Բացի այդ, 24 շրջանում տեղի պատգամավորների են ընտրելու:
Այս ընտրություններում ուշադրության կենտրոնում են լինելու Թբիլիսիի քաղաքապետի թեկնածուները. մայրաքաղաքի ղեկավարի պաշտոնի համար մրցակցությունը ծավալվելու է «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության թեկնածու, գործող քաղաքապետ Կախա Կալաձեի և «Միասնական ազգային շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության նախագահ Նիկա Մելիայի միջև: Ընտրությունների առաջին փոլում, որը կայացել է հոկտեմբերի 2-ին, Կալաձեն ստացել էր ձայների 45 տոկոսը, Մելիան՝ 34:

В Грузии проходит второй тур выборов в местные органы власти
Участки для голосования во втором туре муниципальных выборов открылись в Грузии в субботу в 08:00. Голосование продлится до 20 часов, сообщает ТАСС.
Жителям республики предстоит выбрать мэров 20 муниципалитетов, в том числе пяти крупных городов – Тбилиси, Батуми, Кутаиси, Поти и Рустави. Кроме того, в 24 мажоритарных округах выберут депутатов в местные собрания.
Одной из главных интриг этих выборов станет соперничество за пост мэра Тбилиси. На эту должность претендуют действующий мэр грузинской столицы от правящей партии «Грузинская мечта – Демократическая Грузия» Каха Каладзе и председатель оппозиционной партии «Единое национальное движение» Ника Мелия. В первом туре, который состоялся 2 октября, Каладзе набрал 45%, а Мелия – 34%.
В день голосования будут работать более 1,8 тыс. избирательных участков. Выборы будут считаться состоявшимися при любой явке. Первые предварительные результаты голосования станут известны через несколько минут после закрытия участков. Телеканал «Imedi» собирается опубликовать результаты экзитполов. ЦИК обнародует первые данные ближе к полуночи.