Բայդենն ու Էրդողանը քննարկել են դիվանագիտական ​​ջանքերը Հարավային Կովկասում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակում այսօր հանդիպել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, հայտնում է Սպիտակ տան կայքը՝ ներկայացնելով հանդիպման վերաբերյալ որոշ մանրամասներ:
Նախագահ Բայդենն ընդգծել է կառուցողական հարաբերություններ պահպանելու, համագործակցության ոլորտներն ընդլայնելու և առկա տարաձայնություններն արդյունավետ կառավարելու իր ցանկությունը։
Ղեկավարները քննարկել են Սիրիայում քաղաքական գործընթացը, կարիքավոր աֆղաններին մարդասիրական օգնության տրամադրումը, Լիբիայի ընտրությունները, իրավիճակը Արևելյան Միջերկրական ծովում և դիվանագիտական ջանքերը Հարավային Կովկասում։
Նախագահ Բայդենը վերահաստատել է պաշտպանական գործընկերությունը և Թուրքիայի կարևորությունը որպես ՆԱՏՕ-ի դաշնակից, սակայն նշել է Թուրքիայի կողմից ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգերը գնելու շուրջ մտահոգությունը:
Նա նաև ընդգծել է ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտների, մարդու իրավունքների հարգման և օրենքի գերակայության կարևորությունը խաղաղության և բարգավաճման համար:

Байден и Эрдоган обсудили Южный Кавказ, Сирию, Афганистан и Ливию
На полях саммита G20 в Риме состоялась встреча лидеров США и Турции Джо Байдена и Реджепа Тайипа Эрдогана. Главы государств обсудили политический процесс в Сирии, Афганистан, Ливию и Южный Кавказ. Господин Байден также выразил обеспокоенность наличием у Турции российских зенитных ракетных систем С-400, пишет «Коммерсантъ».
«Лидеры обсудили политический процесс в Сирии, доставку гуманитарной помощи нуждающимся афганцам, выборы в Ливии, ситуацию в Восточном Средиземноморье и дипломатические усилия на Южном Кавказе», – говорится в сообщении Белого дома.
Отмечая свою тревогу относительно С-400, Байден отметил оборонное партнерство двух стран и важность Турции как союзника по НАТО.
Ранее США предупредили Турцию о дополнительных рисках для двусторонних отношений, если Анкара продолжит закупать оружие у России. Это предупреждение прозвучало после встречи президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана с президентом России Владимиром Путиным.