Արայիկ Հարությունյանի նվիրած զենքով խուլիգանություն կատարելու մեջ մեղադրվող «Գռզո»-ի եղբայրը գրավի դիմաց ազատ է արձակվել
«Գռզո» մականունով հայտնի գործարար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայրը՝ Ռոբերտ Սուքիասյանն ազատ է արձակվել։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունները հաստատեց փաստաբան Գոռ Միքայելյանը՝ նշելով, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վաչե Մարգարյանի նախագահությամբ, բավարարել է Սուքիասյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը՝ գրավի չափ սահմանելով 50 մլն դրամը։ Գրավի գումարն արդեն փոխանցվել է դատարանի դեպոզիտ հաշվին, ինչից հետո Սուքիասյանն ազատ է արձակվել։
Միքայելյանը նշեց, որ գրավի միջնորդություն է ներկայացրել՝ նկատի ունենալով, որ քննիչը որոշում էր կայացրել մեղադրյալներից մեկի նկատմամբ հետապնդումը դադարեցնելու մասին, ինչը, ըստ փաստաբանի, նշանակում է, որ քննիչը հավաքել էր բոլոր հնարավոր ապացույցները։ Ըստ պաշտպանության կողմի՝ եթե վարույթն իրականացնող մարմինը վստահ էր, որ դեպքի վերաբերյալ որևէ մեկն այլևս տեղեկություն չի հայտնելու, հետևաբար, անիմաստ է Սուքիասյանին կալանավորված պահելը՝ նկատի ունենալով, որ Սուքիասյանը կալանավորված էր՝ դեռևս չհարցաքննված անձանց վրա հնարավոր անօրինական ազդեցությունը բացառելու համար, իսկ այս պարագայում նման անձինք, փաստորեն, չկան։ Հենց դա՝ որպես նոր հանգամանք դրվել է գրավի միջնորդության հիմքում, ինչը բավարարվել է։
Ինչ վերաբերում է Սուքիասյանի մասնակցությամբ քննչական գործողություններին, ապա պաշտպանը հայտնեց, որ վերջինիս մասնակցությամբ առերես հարցաքննություն է եղել, ինչպես նաև՝ փոփոխվել է Սուքիասյանի մեղադրանքի նկարագրությունը։
Մամսնավորապես, Սուքիասյանի մեղադրանքի նախնական նկարագրության համաձայն՝ Ռոբերտ Սուքիասյանն ի սկզբանե եղել է դեպքի վայրում, իսկ այժմ քննչական մարմինը փոփոխել է նկարագրությունը, համաձայն որի՝ Սուքիասյանն ի սկզբանե դեպքի վայրում չի եղել, պատահական անցնելիս տեսել է միջադեպը և կանգնել։
«Քրեական գործով հաստատված համարվեց այս հանգամանքը։ Մեզ համար շատ կարևոր է, որովհետև, եթե անձը կոնկրետ կռվելու նպատակով չի գնում, այլ՝ ուղղակի տեսնելով որոշակի հանգամանքներ, ստիպված միջամտում է արդեն սկսված վիճաբանությանը, ինչը հաստատված է համարել քննիչը՝ փոփոխված մեղադրանքով, նշանակում է, որ իր արարքում չի կարող խուլիգանություն լինել »,-նշեց պաշտպանը։ Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ քրեական գործող նախաքննության ավարտ է հայտարարվել, գործն ուղարկվել է դատախազություն՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար։
Հիշեցնենք, որ Գռզոյի եղբոր մասնակցությամբ զինված միջադեպը տեղի է ունեցել հուլիսի 18-ին՝ մի կնոջ ավտոմեքենան կայանելու հարցի շուրջ առաջացած տարաձայնության պատճառով։ Կինը ամուսնուն բողոքել էր, թե իրեն վիրավորել են եւ նա ընկերների հետ,որոնց թվում եղել է նաեւ Գռզոյի եղբայրը, պարզաբանումների է կանչել կնոջ կողմից մատնանշված երիտասարդներին։ Արդյունքում հնչել էին կրակոցներ, որի հետեւանքով կան նաեւ տուժածներ։ ՔԿ պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ հրազենը կիրառել է Գռզոյի եղբայրը, որին մեղադրանք է առաջադրվել զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ, իսկ «BROWNING» տեսակի հրազենը, որը գտնվել է վերջինիս մոտ, եղել է օրինական հիմքով։
«Փաստինֆո»-ն հայտնել է, որ այն եղել է պարգեւատրված զենք՝ Արցախի նախագահ կողմից։ Թե այդ ինչ ծառայությունների համար է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը զենքով պարգեւատրվել Գռզոյի եղբորը պարզ չէ, սակայն հայտնի է, որ այն օգտագործվել է Երեւանի կենտրոնում՝ ռազբորկայի ժամանակ։
Վարույթն իրականացնող մարմինը մեղադրանք է առաջադրել Ռոբերտ Սուքիասյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու հատկանիշներով և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան, որը բավարարվել է, բայց փաստացի նա կալանքի տակ չի գտնվում արդեն շուրջ երկու ամիս։ Քրեական գործող մեղադրանք է առաջադրվել նաև 46-ամյա տղամարդու և տուժող Նարեկ Կարապետյանին։
Նկատենք, որ սույն քրեական գործով տուժող կողմը ԱՄՆ քաղաքացիներ են եւ գործի նկատմամբ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում, թերեւս դա էլ հաշվի առնելով իշխանությունները որոշել էին Գռզոյի եղբորը ձեւականորեն կալանավորելու որոշում կայացնել՝ ամերիկացիներին ցույց տալու, թե իբր օբյեկտիվ քննություն են իրականացնում, սակայն գործնականում իշխանական օլիգարխ-պատգամավորի եղբայրը արգելանքի տակ չէր գտնվում, վերջինս իր կալանավորման ժամկետն անցկացրել է քաղաքացիական հիվանդանոցում։

Обвиняемый в вооруженном хулиганстве брат «Грзо» вышел на свободу под залог
Роберт Сукиасян, брат депутата парламента Армении от партии «Гражданский договор», предпринимателя Хачатура СукиасянаГрзо»), освобожден из-под стражи. Информацию «ФактИнфо» подтвердил адвокат Гор Микаелян. Он сообщил, что суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваче Маргаряна удовлетворил ходатайство об освобождении Сукиасяна под залог в 50 миллионов драмов. Сумма залога была перечислена на депозитный счет суда, после чего Сукиасян вышел на свободу.
Микаелян отметил, что поводом для подачи ходатайства послужило решение следователя о прекращении преследования в отношении одного из обвиняемых. Это, по словам адвоката, означает, что следователь собрал все возможные доказательства. Согласно стороне защиты, если орган, осуществляющий производство, был уверен в том, что никто больше не предоставит сведений об инциденте, следовательно, бессмысленно держать под стражей Сукиасяна с учетом того, что Сукиасян был арестован для исключения возможного незаконного воздействия на еще не допрошенных лиц, а в данном случае таковых нет. Именно это, как указал он, в качестве нового обстоятельства было положено в основу ходатайства о залоге, которое было удовлетворено.
Что касается следственных действий с участием Сукиасяна, то адвокат сообщил, что с участием его подзащитного имела место очная ставка, а также изменено описание предъявленного Сукиасяну обвинения.
В частности, согласно предварительному описанию обвинения, Руберт Сукиасян изначально был на месте инцидента, а теперь следственный орган изменил описание, согласно которого Сукиасян с самого начала там не был; он случайно проходил мимо и остановился при виде происходящего.
«Данное обстоятельство подтвердилось по уголовному делу. Для нас это крайне важно, потому что человек не идет с конкретной целью ввязаться в драку, а при виде определенных обстоятельств вмешивается в уже начавшуюся ссору, что счел подтвержденным следователь по измененному обвинению. Это означает, что в его деянии не может быть хулиганства», – отметил адвокат. Он сообщил, что объявлено о завершении предварительного следствия по делу. Он также проинформировал, что дело направлено в прокуратуру для утверждения обвинительного заключения и отправки в суд.
Напомним, вооруженный инцидент с участием брата «Грзо» произошел 18 июля из-за возникших по поводу парковки автомобиля одной женщины разногласий. Женщина пожаловалась мужу, что ее оскорбили, и он вместе с друзьями, среди которых был и брат Грзо, вызвал для выяснения отношений молодых людей, на которых указала женщина. В итоге раздались выстрелы, пострадали люди. Согласно сообщению СК, огнестрельное оружие применил брат Грзо. Ему предъявлено обвинение в хулиганстве с применением оружия. А «BROWNING», который был при нем, принадлежал ему на законных основаниях.
Как сообщало «ФактИнфо», это наградное оружие, которое ему подарил президент Арцаха. За какие заслуги президент Арцаха Араик Арутюнян наградил брата «Грзо» оружием, не ясно, однако известно, что им воспользовались во время разборки в центре Еревана.
Следственный орган предъявил Роберту Сукиасяну обвинение по части 4 статьи 258 (хулиганство, совершенное с применением оружия) УК РА. Суд удовлетворил ходатайство о его аресте, но он фактически не находится под стражей уже два месяца. Обвинения по уголовному делу предъявлены и 46-летнему мужчине, а также потерпевшему Нареку Карапетяну.
Отметим, что потерпевшими по упомянутому делу проходят граждане США, и американское посольство уделяет особое внимание делу. Видимо, с учетом этого власти приняли решение формально арестовать брата Грзо, чтобы показать американцам, что ведется объективное расследование, однако на деле брат депутата-олигарха от власти не находился под стражей; он провел свой срок ареста в гражданской клинике.