Իլոն Մասկը պատրաստ է վաճառել Tesla-ի բաժնետոմսերը, եթե ՄԱԿ-ն ապացուցի, որ 6 միլիարդ դոլարը կօգնի լուծել տարվա խնդիրը
Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ պատրաստ է վաճառել Tesla-ի բաժնետոմսերը, եթե ՄԱԿ-ը կարողանա ապացուցել, որ 6 միլիարդ դոլարը կօգնի լուծել տարվա խնդիրը այն բանից հետո, երբ ՄԱԿ-ի ծրագրերի տնօրենը հայտարարել է, որ միլիարդատիրոջ կարողության մի փոքր տոկոսը կարող է օգնել մեղմել արտակարգ դրությունը:
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) տնօրեն Դեյվիդ Բիսլին ավելի վաղ CNN-ին հայտնել է, որ միլիարդատերերը պետք է «գործեն հիմա՝ մեկանգամյա հիմունքներով», որպեսզի օգնեն ֆինանսավորել աշխարհում սովի դեմ պայքարի ջանքերը: «6 միլիարդ դոլար՝ օգնելու 42 միլիոն մարդկանց, ովքեր բառացիորեն կմահանան, եթե չկարողանանք օգնել: Դա դժվար չէ»,-ասել է նա՝ մատնանշելով մասնավորապես Մասկին և Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսին՝ աշխարհի երկու ամենահարուստ մարդկանց:
Մասկը պատասխանել է Twitter-ում Բիսլիի մեկնաբանություններին՝ կոչ անելով ՊՀԾ-ին թվիթերում գրել, թե «կոնկրետ ինչպես» 6 միլիարդ դոլարը կարող է օգնել լուծել սովի խնդիրը: Մասկն ասել է, որ «հենց այժմ պատրաստ է վաճառիել Tesla-ի բաժնետոմսերը և անել դա»: «Սակայն դա պետք է լինի բաց հաշվարկ, որպեսզի հանրությունը հստակ տեսնի, թե ինչպես են ծախսվում գումարները»,-ավելացրել է նա:
Բիսլին Twitter-ում պատասխանել է Մասկին՝ առաջարկելով միլիարդատիրոջը ստուգել ծրագրի համակարգերի թափանցիկությունը և աշխատել իրենց հետ։ Այնուամենայնիվ, նա ուղղակիորեն չի արձագանքել Մասկի խնդրանքին և չի բացատրել, թե ինչպես է 6 միլիարդ դոլարը օգտագործվելու համաշխարհային սովի դեմ պայքարում:

Илон Маск готов продать акции «Tesla», если ООН докажет, что $6 млрд помогут решить проблему мирового года
Илон Маск заявил, что готов продать акции «Tesla», если ООН сможет доказать, что 6 миллиардов долларов помогут решить проблему мирового года, после того как директор программы ООН заявил, что небольшой процент состояния миллиардера может помочь смягчить чрезвычайную ситуацию.
Директор Всемирной продовольственной программы ООН (ВПП) Дэвид Бизли ранее заявил CNN, что миллиардеры должны «действовать сейчас, на единовременной основе», чтобы помочь финансировать усилия по борьбе с голодом в мире.
«6 миллиардов долларов на помощь 42 миллионам человек, которые буквально умрут, если мы их не добьемся. Это несложно», – сказал он, особо указывая на Маска и основателя «Amazon» Джеффа Безоса, двух самых богатых людей в мире.
Маск ответил на комментарии Бизли в «Twitter», призвав ВПП описать в ветке «Twitter», «как именно» 6 миллиардов долларов могут помочь решить проблему голода в мире. В случае успеха Маск сказал, что продаст акции «Tesla» «прямо сейчас и сделает это».
«Но это должен быть бухгалтерский учет с открытым исходным кодом, чтобы общественность точно видела, как расходуются деньги», – добавил он.
Бисзи ответил Маску в ветке «Twitter», предложив миллиардеру проверить системы программы на предмет прозрачности и поработать с ними. Однако он не ответил напрямую на просьбу Маска объяснить, как 6 миллиардов долларов будут использованы для решения проблемы голода в мире.