ԱՄՆ-ում չափահաս բնակչության 70 տոկոսը լիովին պատվաստվել Է COVID-19-ի դեմ
ԱՄՆ-ում չափահաս բնակչության 70 տոկոսը լիովին պատվաստվել Է COVID-19-ի դեմ, միեւնույն ժամանակ 80 տոկոսն ստացել են պատվաստանյութի առաջին չափաբաժինը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Սպիտակ տան՝ կորոնավիրուսի հարցերի համակարգող Ջեֆրի Զիենթսը:
Նա նաեւ նշել Է, որ 5-ից մինչեւ 11 տարեկան երեխաներին պատվաստելու ուղղությամբ Ջո Բայդենի վարչակազմի ջանքերը լիովին կներդրվեն նոյեմբերի 8-ից այն պայմանով, որ Հիվանդությունների վերահսկողման եւ կանխարգելման կենտրոնները (CDC) նույնպես հանձնարարեն երեխաների պատվաստումը:
Նրա խոսքով՝ վարչակազմը բավարար քանակությամբ Pfizer պատվաստանյութ Է գնել բոլոր 28 միլիոն երեխաներին ներարկելու համար, որոնք դրա իրավունքն ունեն:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի սննդամթերքի եւ դեղամիջոցների որակի սանիտարական հսկողության վարչությունը (FDA) հավանություն Էր տվել կորոնավիրուսի դեմ Pfizer-BioNTech պատվաստանյութի կիրառմանը 5-ից մինչեւ 11 տարեկան երեխաների համար: Moderna ընկերությունը նույնպես կարող Է FDA-ից ստանալ 5-ից մինչեւ 11 տարեկան երեխաներին պատվաստելու թույլտվություն: Կորպորացիայի ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տվել, որ ընկերության պատրաստուկը «կայուն» իմունիտետ Է ապահովում երկու ներարկումից հետո, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В США 70% взрослого населения полностью вакцинировались против COVID-19
В США 70% взрослого населения полностью вакцинировались против COVID-19, при этом 80% поставили первую дозу вакцины. Как передает «Арменпресс», օб этом заявил координатор Белого дома по коронавирусу Джеффри Зиентс.
Он также отметил, что усилия администрации Джо Байдена по вакцинации детей в возрасте от 5 до 11 лет будут полностью реализованы с 8 ноября при условии, что Центры по контролю и профилактике заболеваний (CDC) также рекомендуют вакцину для детей.
По его словам, администрация закупила достаточное количество вакцины «Pfizer», чтобы сделать прививку всем 28 млн детей, имеющих на это право.
Ранее Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (FDA) одобрило применение вакцины от коронавируса «Pfizer-BioNTech» для детей в возрасте от 5 до 11 лет. Компания «Moderna» также может получить от FDA разрешение на вакцинирование детей в возрасте от 5 до 11 лет. Результаты исследования корпорации показали, что ее препарат обеспечивает «устойчивый» иммунитет после двух уколов.