Շաբաթվա ընթացքում աշխարհում կորոնավիրուսի պատճառով մահացածների թիվն 8 տոկոսով աճել է․ ԱՀԿ
Անցած շաբաթ աշխարհում ավելի քան 3 միլիոն մարդ Է վարակվել կորոնավիրուսով, 50 հազարից ավելին մահացել Է: Ինչպես նոյեմբերի 3-ին հայտնել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), ախտահարման նոր դեպքերի թիվը յոթ օրում ավելացել Է 3 տոկոսով, իսկ մահացու վախճաններինն՝ 8 տոկոսով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հոկտեմբերի 25-ից մինչև 31-ն ընկած շաբաթվա ընթացքում աշխարհում (վարակման) նոր դեպքերի թիվը փոքր-ինչ աճել Է (3 տոկոսով) նախորդ շաբաթվա համեմատությամբ: Ընդամենն արձանագրվել Է ավելի քան 3 միլիոն դեպք»,-ասված Է ԱՀԿ-ի համաճարակային տեղեկագրում:
Ընդգծվում Է, որ «շաբաթվա ընթացքում մահերի թիվն աճել Է 8 տոկոսով»՝ գերազանցելով 50 հազարը: Վարակվածների գրեթե 60 տոկոսը բաժին Է ընկնում Եվրոպային: Յոթ օրում այնտեղ արձանագրվել Է հիվանդացության 6 տոկոով աճ, Ամերիկայի երկրներում՝ 3 տոկոսով, Արևմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում՝ 2 տոկոսով:
Միևնույն ժամանակ դրա Էական նվազում Է արձանագրվել Արևելյան Միջերկրականի տարածաշրջանում (12 տոկոսով), Հարավ - արևելյան Ասիայում (9 տոկոսով) և Աֆրիկայում (9 տոկոսով):
Մահացության ամենամեծ աճը նշվել Է Հարավ - արևելյան Ասիայում (50 տոկոսով): Նախորդ յոթ օրվա համեմատությամբ մահացու վախճանների թիվն ավելացել Է նաև Եվրոպայում (12 տոկոսով) և Արևմտա - խաղաղօվկիանսյան տարածաշրջանում (10 տոկոսով), մինչդեռ մնացած տարածաշրջաններում մահացությունը նվազել Է: Տեղեկագրում բերված տվյալների համաձայն՝ հոկտեմբերի 25-ից մինչև 31-ն աշխարհում հայտնաբերվել են 3 021 634 վարակված և մահվան 50 477 դեպք: Շաբաթվա ընթացքում ախտահարման ամենամեծ թվով դեպքերը հայտնել Է ԱՄՆ-ը (528 455):
Այնուհետև հետևում են Մեծ Բրիտանիան (285 028), Ռուսաստանը (272 147), Թուրքիան (182 027) և Ուկրաինան (152 897): Գերակշռել շարունակող «դելտա» շտամը վերջին 60 օրում հայտնաբերվել Է անալիզների 99,5 տոկոսի դեպքում, նշում Է ԱՀԿ-ն: Այն «երկրների մեծ մասում գերազանցում Է մյուս տարբերակներին, ներառյալ այն տարբերակները, որոնք դասվել են անհանգստություն հարուցողների թվին»:
Մասնագետները վերջինների թվին են դասում նաև «ալֆա», «բետա» և «գամմա» շտամները: ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ նոյեմբերի 2-ի դրությամբ աշխարհում համավարակի սկզբից արձանագրվել են կորոնավիրուսով վարակման 246 951 274 դեպք և մահվան 5 004 855 դեպք: Մեկ օրում վարակվածների թիվն ավելացել Է 347 703-ով, մահացու վախճաններինը՝ 5 981-ով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

За неделю число умерших из-за коронавируса в мире выросло на 8% – ВОЗ
Более 3 млн человек заразились коронавирусной инфекцией в мире за минувшую неделю, свыше 50 тыс. умерли. Как сообщила в среду Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), число новых случаев инфицирования увеличилось за семь дней на 3%, а летальных исходов – на 8%, сообщает ТАСС.
«За неделю с 25 по 31 октября число новых случаев [заражения] в мире несколько выросло (на 3%) по сравнению с предшествующей неделей. Всего зарегистрировано более 3 млн случаев», – говорится в эпидемическом бюллетене ВОЗ. Подчеркивается, что «число смертей выросло за неделю на 8%», превысив 50 тыс.
Почти 60% новых заразившихся приходится на Европу. За семь дней там зарегистрирован прирост заболеваемости на 6%, в странах Америки – на 3%, в Западно-Тихоокеанском регионе – на 2%. В то же время ее существенное снижение зарегистрировано в Восточном Средиземноморье (на 12%), Юго-Восточной Азии (на 9%) и Африке (на 9%). Наибольший рост смертности отмечен в Юго-Восточной Азии (на 50%). Число летальных исходов увеличилось по сравнению с предыдущими семью днями также в Европе (на 12%) и Западно-Тихоокеанском регионе (на 10%), тогда как в остальных регионах смертность снизилась.
Согласно приведенным в бюллетене данным, с 25 по 31 октября в мире выявлены 3 021 634 заразившихся и 50 477 случаев смерти. О самом большом числе случаев инфицирования за неделю сообщили США (528 455). Далее следуют Великобритания (285 028), Россия (272 147), Турция (182 027) и Украина (152 897).
Продолжающий доминировать штамм «дельта» за последние 60 дней выявлен в 99,5% анализов, отмечает ВОЗ. Он «превзошел в большинстве стран другие варианты, включая те, что отнесены к вариантам, вызывающим обеспокоенность». К последним специалисты относят также штаммы «альфа», «бета» и «гамма».
По данным ВОЗ на 2 ноября, в мире с начала пандемии были зарегистрированы 246 951 274 случая заражения коронавирусом и 5 004 855 случаев смерти. Число заразившихся увеличилось за сутки на 347 703, летальных исходов – на 5 981.