Բոլիվիայի ԱԳՆ-ն հետ է կանչել Պարագվայում երկրի դեսպանին TikTok-ում հրապարակված տեսանյութի համար
Բոլիվիայի արտաքին գործերի նախարարությունը որոշել է հետ կանչել և փոխարինել Պարագվայում հանրապետության դեսպանին TikTok-ում տեսանյութի պատճառով, որը վիրավորական է համարվել հարևան երկրում։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել է ԱԳՆ-ն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Պարագվայի Հանրապետությունում դեսպան Մարիո Քրոնեմբոլդ Ապոնտեի մեղքով տեղի ունեցած դիվանագիտական ​​թյուրիմացության կապակցությամբ հայտնում ենք, որ նա անմիջապես կանչվել է Լա Պաս Բոլիվիայի ԱԳՆ։ Զեկույցը ստանալուց և այն գնահատելուց հետո դեսպան Քրոնեմբոլդը պաշտոնանկ է արվել»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Ավելի վաղ Պարագվայի խորհրդարանականների ստորին պալատը քվեարկել էր Բոլիվիայի դեսպանին պերսոնա նոն գրատա ճանաչելու օգտին։ Սկանդալը ծագել էր այն բանից հետո, երբ Քրոնեմբոլդը TikTok-ում տեսանյութ էր տեղադրել, որում նա կատակով խոսում է Պարագվայի ավանդական ըմպելիքի՝ տեռեռայի մասին և պատկերում տեղացիներին բնորոշ խոսքի ձևը։

МИД Боливии отозвал посла страны в Парагвае за видео в «TikTok»
Министерство иностранных дел Боливии решило отозвать и заменить посла республики в Парагвае из-за видеозаписи в «TikTok», которую в соседней стране посчитали оскорбительной. Об этом внешнеполитическое ведомство сообщило в среду, передает ТАСС.
«В связи с дипломатическим недоразумением, которое произошло по вине посла Марио Кронембольда Апонте в Республике Парагвай, мы сообщаем, что он был незамедлительно вызван в МИД Боливии в Ла-Пасе. После получения отчета и его оценки посол Кронембольд был отправлен в отставку», – говорится в заявлении.
Ранее нижняя палата депутатов парламента Парагвая проголосовала за признание боливийского посла персоной нон грата. Скандал разгорелся после того, как Кронембольд опубликовал в «TikTok» видео, в котором в шутливой манере говорит о традиционном в Парагвае напитке терере и изображает манеру речи, свойственную местным жителям.