Ինչ ակնկալել հանրահավաքից
ՀՀ 2-րդ նախագահի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքը նոյեմբերի 8-ին, ժամը 18։00-ին հանրահավաք է կազմակերպում Ազատության հրապարակում։
Այդ հանրահավաքից ակնկալիքները տարբեր են։ Մի մասը կարծում է, որ այն անմիջապես բերելու է իշխանափոխության։ Մյուս մասը հասկանում է, որ մեկ հանրահավաքով իշխանափոխություն չի լինում։ Երրորդները հայտարարում են, որ գալու են՝ անկախ Ռ․Քոչարյանի մասին ունեցած տեսակետից։ Գալու են, որպեսզի ցույց տան, որ չեն ծնկել, որ մերժում են նիկոլական պարտվողականությունը, որ փոփոխություններ են ուզում։ Գալու են, որպեսզի ցույց տան, որ Ալիևի առաջ չկքած արժանապատիվ քաղաքացիներ կան, որոնք քաղաքական ճիշտ առաջնորդության պարագայում պատրաստ են դիմադրության ու իշխանափոխության։
Դիմադրել պետք է, քանզի Նիկոլը չի կարող ներկայացնել Հայաստանի ու Արցախի շահը։ Պարտության խորհրդանիշի՝ պետության ղեկին մնալը լկտիացրել է մեր թշնամիներին ու բացել նրանց ախորժակը։ Նրանք մեզ հետ խոսում են նախապայմանների լեզվով, քանզի դիմացը կանգնած է պարտված, նվաստացած, վախեցած մարդ՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի։
Որքան էլ մեր ռազմավարական դաշնակից ՌԴ-ն փորձի պահել բալանսը և թույլ չտա նոր ագրեսիա, միևնույն է մեր հարցերը նախ և առաջ մենք պետք է լուծենք։ Ռուսները չեն կարող հայերից ավելի հայ լինել։ Սեփական «Ես»-ը պահելու համար նախ պետք է արժանապատիվ ու գրագետ քաղաքականություն վարես, ապա նոր միայն ակնկալես ռազմավարական դաշնակցիդ աջակցությունը։
Խաղաղությունը լավ բան է, բայց այն պետք է լինի արժանապատիվ, այլ ոչ թե մուրացկանային, պարտվողական, զիջողական։ Նիկոլական «խաղաղասիրությունը» նոր պարտությունների, նոր նվաստացումների ճանապարհն է։
Հանրահավաքին եկող քաղաքացին առաջին հերթին պետք է ցույց տա, որ անկախ զոմբիացման, ընկճման ու հիասթափության դոզայից կան մարդիկ, ովքեր իրականում, այլ ոչ թե ձևականորեն տեր են կանգնում իրենց իրավունքներին, մեր երկրին։
Նիկոլիզմը վիրուս է։ Կորոնավիրուսի պես մի բան։
Նիկոլական իշխանությունը քաղաքական կորոնավիրուս է, որը ախտահարել է մեր հանրային օրգանիզմն ու պետությունը։ Հանրահավաքը և դիմադրության ցանկացած դրսևորում հակահամաճարակային միջոցառման պես բան է։ Եթե կուզեք՝ դեղամիջոց, իմունային համակարգը բարձրացնող դեղամիջոց։ Դիմադրությունը մեր երկրի չմահանալու կարևորագույն նախապայմաններից է։ Դիմադրողականության աճին զուգահեռ կմեծանա նաև իշխանափոխության հնարավորությունը։
Այն, որ Նիկոլ Փաշինյանը մնաց իշխանության, ընդդիմության մեղքն էլ կա։ Բայց ընդդիմությանը քննադատելուց զատ պետք է նաև հասարակական-քաղաքական դիմադրություն ապահովել՝ ցանկացած ձևաչափով։
Արդյունավետ դիմադրությունը և իշխանափոխությունը կկազմակերպի «Հայաստանը», շատ լավ։ Չի կազմակերպի, դա կանեն այլ ուժեր՝ նոր բանաձևերով, նոր ծրագրերով, նոր առաջնորդությամբ։
Ամեն դեպքում պետք է մասնակցել հանրահավաքին, որպեսզի հանրային օրգանիզմը սկսի աշխատել և ներքին ռեզերվները գործի դրվեն։
Մեկ բան հստակ է՝ քանի դեռ Փաշինյանն իշխանության է, մեր երկրի համար լինելու է վատ կամ ավելի վատ։ Պարտության խորհրդանիշը պետք է հեռանա, որ Հայաստանն ու Արցախը շնչեն, ոտքի կանգնեն, զարգանան։

Чего ожидать от митинга
Возглавляемый 2-ым президентом РА Робертом Кочаряном блок «Армения» проведет 8-го ноября в 18:00 митинг на площади Свободы.
Ожидания от этого митинга разные. Одни считают, что он сразу же приведет к смене власти. Другие понимают, что одним митингом смены власти не осуществить. Третьи заявляют, что придут на него, независимо от отношения к Р.Кочаряну. Придут, чтобы показать, что они не стоят на коленях, что они отвергают николовское пораженчество и хотят перемен. Придут, чтобы показать, что есть также достойные граждане, не прогнувшиеся под Алиева, которые в случае правильного политического предводительства готовы к сопротивлению и смене власти.
Сопротивляться же нужно, так как Никол не в состоянии представлять интересы Армении и Арцаха. Сохранение символа поражения у власти сделало наших врагов еще наглее и распалило их аппетит. Они говорят с нами на языке предусловий, поскольку перед ними стоит проигравший, униженный, испуганный человек в лице Никола Пашиняна.
Как бы наш стратегический союзник РФ ни пытался поддерживать баланс и не допускать агрессии, все равно наши вопросы должны решать, в первую очередь, мы сами. Русские не могут быть большими армянами, чем сами армяне. Для сохранения собственного «я» нужно вести достойную и грамотную политику, и лишь затем ожидать поддержки стратегического союзника.
Мир – вещь хорошая, но он должен быть достойным, а не вымаливаемым, пораженческим, уступническим. Николовское «миролюбие» – пусть к новым поражениям и унижениям.
Приходящий на митинг гражданин должен, в первую очередь, показать, что, независимо от зомбирования, уровня подавленности и разочарования, есть люди, которые реально, а не формально отстаивают свои права, нашу страну.
Николизм – это вирус. Нечто вроде коронавируса.
Николовская власть – политический коронавирус, которым инфицированы наш общественный организм и государство. Митинг и любое проявление сопротивления – это нечто сродни противоэпидемиологическому мероприятию. Если хотите – лекарство, усиливающее иммунную систему. Сопротивление – одно из важнейших предусловий нелетального исхода нашей страны. Параллельно повышению уровня сопротивляемости вырастет также вероятность смены власти.
В том, что Никол Пашинян остался у власти, есть также вина оппозиции. Однако, помимо критики оппозиции, нужно также обеспечить общественно-политическое сопротивление в любом из форматов.
Если эффективное сопротивление и смену власти обеспечит блок «Армения» – прекрасно. Если нет, то это сделают другие силы – с новыми формулами, новыми программами, новым предводительством.
В любом случае, участвовать в митинге нужно, чтобы общественный организм начал работать и задействовать внутренние резервы.
Одно очевидно: пока Пашинян во власти, для нашей страны будет лишь плохо или еще хуже. Символ поражения должен уйти, чтобы Армения и Арцах начали дышать, встали на ноги и развивались.