Չպատվաստվածների համար գազի ու էլեկտրաէներգիայի վարձավճարները կթանկանան․ «Ժողովուրդ»
«Կառավարությանը մոտ կանգնած մեր աղբյուրները հայտնում են, որ կառավարությունում ձևավորված հանձնաժողովը, որը զբաղվում է համավարակի ու պատվաստումների հարցերով, օրերս սկսել է բանակցություններ «Գազպրոմ Արմենիա»-ի և ՀԷՑ-ի հետ։
Մեխանիզմներ են մշակում, որպեսզի հետագայում կորոնավիրուսի դեմ չպատվաստված քաղաքացիների համար գազի ու էլեկտրաէներգիայի վարձավճարները թանկացնեն, ընդ որում՝ խոսքը գնում է մինչև 100% թանկացման մասին։ Այսինքն՝ այն քաղաքացիները, որոնք պատվաստված չեն, շուտով ստիպված կլինեն գազի ու էլեկտրաէներգիայի համար վճարել կրկնակի։
Ըստ մեր աղբյուրի՝ չեն թանկանա միայն այն հասցեների գազի ու էլեկտրաէներգիայի վարձավճարները, որտեղ գրանցված անձանց առնվազն 80 տոկոսը պատվաստված է։ Այսինքն՝ անգամ եթե 5 մարդուց բաղկացած ընտանիքում 3-ը պատվաստված են, ապա դա բավարար չէ, առնվազն 4-ը պետք է պատվաստված լինեն, հակառակ դեպքում ստիպված կլինեն 2 անգամ ավել վճարել սպառած գազի ու էլեկտրաէներգիայի համար։
Փաստորեն, կառավարությանը չի հուզում և չի հետաքրքրում նաև այն փաստը, որ շուտով ձմեռ է, և քաղաքացիները ստիպված են լինելու բնակարանների ջեռուցման նպատակով ավելի շատ գազ ու էլեկտրաէներգիա օգտագործել, և քաղաքացիների համար դժվարին այս եղանակին որոշել են թանկացնել գազի ու էլեկտրաէներգիայի վարձավճարները, միայն թե ստիպեն քաղաքացիներին պատվաստվել։
Կառավարությանը մոտ կանգնած մեր աղբյուրը սա հիմնավորում է Հայաստանում կորոնավիրուսից մահացությունների մեծ թվով, և որ դրա դեմ պայքարի միակ միջոցը պատվաստումն է»,-գրում է թերթը։

Для непривитых счета за газ и электричество подорожают – «Жоховурд»
Сформированная в правительстве комиссия, занимающаяся вопросами эпидемии и вакцинации, на днях начала переговоры с компаниями «Газпром Армения» и ЭСА. Об этом пишет газета «Жоховурд».
Согласно источникам издания, прорабатываются механизмы увеличения в будущем счетов за газ и электричество для граждан, не вакцинированных против коронавируса, причем речь идет о подорожании примерно на 100%. То есть, гражданам, не прошедшим вакцинацию, в скором времени придется платить за газ и электричество вдвое больше.
«Согласно информации нашего источника, не подорожают счета за газ и электричество только по тем адресам, в которых 80% проживающих лиц сделали прививки. Другими словами, если в семье вакцинированы трое из пяти человек, этого будет недостаточно. Вакцинацию должны пройти, как минимум, четверо из пяти членов семьи. В обратном случае, они будут вынуждены платить за потребляемые газ и электроэнергию двойную цену.
Фактически, правительство не интересует и не волнует тот факт, что скоро зима, и гражданам придется для отопления квартир потреблять больше газа и электроэнергии. И в этот трудный для них сезон власти решили повысить счета за газ и электроэнергию, лишь бы заставить людей прививаться.
Наши источники, близкие к правительству, обосновывают это большим количеством смертей от коронавируса в Армении, отмечая, что единственный способ бороться с этим – вакцинация», – пишет газета.