Հայաստանում նոյեմբերի 8-ի հանրահավաքը կնշանավորի համահայկական պայքարի մեկնարկը
Անհրաժեշտ է ձեւավորել համահայկական ազգային ընդդիմություն նոր հնարավոր արարքները, Հայաստանի թրքացումը, Ղարաբաղի հայաթափումը թույլ չտալու համար: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է խորհրդարանի խմբակցության փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանը:
«Մեզ պետք չեն ինչ-որ ակնհայտ հավելյալ տեղեկություններ, որոնք կարող էին հաստատել մեր մտավախությունները: Մենք չենք փորձում հաստատել դրանք կամ ինչ-որ մեկին համոզել: Մենք բավականաչափ ժամանակ ենք ունեցել համոզվելու, որ գործող իշխանությունն ունակ է ապահովել երկիրը միայն պարտությամբ եւ տարատեսակ աղետներով»,-ասել է Սաղաթելյանը:
Հարցին՝ ինչու «Հայաստանը» դաշինքը որոշել է վերականգնել փողոցային պայքարը նոյեմբերին, այլ ոչ սեպտեմբերին, երբ եղանակային պայմաններն ավելի նպաստավոր էին, խորհրդարանի փոխխոսնակը բացասական պատասխան է տվել:
«Եթե մենք պայմանավորենք մեր գործողությունները եղանակային պայմաններով, ապա պետք է հաշվի առնել ե՛ւ ամառային տապը, ե՛ւ ձմռան ցրտերը: Մենք չենք համարում, որ բոլոր խնդիրները կլուծվեն մեկ քայլով: Այդպես մենք չենք հասնի մեր նպատակին: Դա երկարաժամկետ եւ հաջորդական գործընթաց է»,-ընդգծել է պորհրդականը:
Նրա կարծիքով՝ շարժմանը պետք է միանա նաեւ սփյուռքը: Նա համոզված է, որ պայքարը պետք է ցանցային դառնա:
«Մենք պետք է ցույց տանք գործող իշխանությանը, ամբողջ աշխարհին, թշնամուն, որ նոր զիջումները հայ ժողովրդի կողմից ներում չեն ստանա: Չնայած մենք նախորդ մեղքերը չենք ներել նրանց»,-նշել է ընդդիմադիրը՝ շեշտելով օրենսդիր մարմնի շրջանակում պայքարը շարունակելու անհրաժեշտությունը:
Ընդ որում՝ նրա խոսքով՝ ընդդիմությունը շարունակում է պահանջել ներկայիս կառավարության եւ վարչապետի հրաժարականը:
Հարցին՝ արդյոք ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կմասնակցի նոյեմբերի 8-ի հանրահավաքին՝ Սաղաթեպյանը հաստատակամ պատասխան է տվել:
«Նա կմասնակցի եւ ուղերձ կհղի»,-ամփոփել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Հիշեցնենք՝ «Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցությունը նոյեմբերի 8-ին, ժամը՝ 18:00-ին կանցկացնի հանրահավաք Երեւանի Ազատության հրապարակում:

Митинг в центре Еревана 8 ноября ознаменует начало последовательного всеармянского сопротивления
Необходимо сформировать всеармянское национальное сопротивление, чтобы не допустить новые возможные уступки, отуречивание Армении, а также опустошение Карабаха, за счет изгнания коренного армянского населения. Об этом в ходе беседы с корреспондентом «News.am» заявил вице-спикер парламента от оппозиционного блока «Армения» Ишхан Сагателян.
По его словам, очевидно, что люди, оказавшиеся у власти в Армении, не обслуживают интересы армянского народа, проживающего как в самой Армении, так и в Нагорном Карабахе.
«Нам не нужны какие-либо дополнительные сведения, которые могли бы подтвердить наши опасения. Мы не пытаемся подтвердить их или кого-то в чем-то убедить. У нас было достаточно времени убедиться в том, что действующая власть способна лишь обеспечить страну поражением и различного рода бедствиями», – сказал Сагателян.
На вопрос, почему оппозиция в лице блока «Армения» решила возобновить активную уличную борьбу лишь в начале ноября, а не раньше, скажем в сентябре, когда погодные условия более щадящие, и не скажется ли это на массовости задуманного на днях мероприятия, вице-спикер парламента ответил отрицательно.
«Если мы будем обуславливать наши действия с погодными условиями, то придется учитывать и летний зной, и зимние холода. Мы не считаем, что все проблемы решаться одним лишь шагом, будь то акция протеста, или митинг. Так мы не добьемся своей цели. Это долгосрочный и последовательный процесс», – подчеркнул парламентарий.
По мнению Сагателяна, к движению должна присоединиться не только вся Армения, но и диаспора. Об уверен, что борьба должна стать сетевой.
«Мы должны показать и действующей власти, и всему миру, и врагу, что новые уступки армянским народом не простятся. Хотя не так, что мы им простили прежние прегрешения», – заметил оппозиционер, указав на необходимость продолжения борьбы и в рамках законодательного органа.
При этом, по его слова, оппозиция продолжает требовать отставки нынешнего правительства во главе с премьер-министром.
На вопрос, примет ли второй президент Армении Роберт Кочарян участие на предстоящем 8 ноября в центре Еревана митинге оппозиции, Сагателян ответил утвердительно.
«Он примет участие и выступит с обращением», – резюмировал вице-спикер НС.
Напомним, что оппозиционный блок «Армения» 8 ноября в 18:00 проведет митинг на площади Свободы в центре Еревана.