Apple-ի առաջին համակարգիչներից մեկը աճուրդի է հանվել և, ըստ կանխատեսումների, մինչև 600 000 դոլար կբերի
Apple-ի հիմնադիրների ստեղծած առաջին համակարգիչներից մեկը աճուրդի է հանվել և, ըստ կանխատեսումների, 400 000-ից մինչև 600 000 դոլար կբերի
45-ամյա Apple-1-ը մոտ 200 համակարգիչներից մեկն է, որոնք պատրաստվել են Սթիվ Վոզնյակի և Սթիվ Ջոբսի կողմից, Փեթի Ջոբսի և Դանիել Քոթկեի հետ, Ջոբսի Լոս Ալտոսի տանը, հայտնում է The Los Angeles Times-ը:
John Moran Auctioneers-ը հազվագյուտ համակարգիչը աճուրդի կդնի սկզբնական 200 000 դոլար գնով: Աճուրդի տունը նշում է, որ 666,66 դոլարով վաճառված 175 օրիգինալ միավորներից 50-ը հանձնվել են Mountain View-ում գտնվող ByteShop-ի սեփականատեր Փոլ Թերելին։
Ինչպես նշում է The Times-ը, աճուրդի հանված սարքը հայտնաբերվել է քոլեջի նախկին ուսանող Չաֆիի տանը, ով այն 1977 թվականին պրոֆեսորից գնել է 650 դոլարով։
Քոհենը թերթին ասել է, որ մնացել է ընդամենը մոտ 60 օրիգինալ մոդել, սակայն դրանցից միայն 20-ն են գործող միավորներ։

Один из первых компьютеров «Apple» выставлен на торги и, по прогнозам, принесет до $600 000
Один из первых компьютеров, созданных основателями «Apple», выставлен на торги и, по прогнозам, принесет от 400 000 до 600 000 долларов.
45-летняя модель «Apple-1» – одна из примерно 200, сделанных Стивом Возняком и Стивом Джобсом вместе с Пэтти Джобс и Дэниелом Коттке в доме Джобса в Лос-Альтос, сообщает «The Los Angeles Times».
«John Moran Auctioneers» выставит на аукцион редкий компьютер со ставкой от 200 000 долларов. Аукционный дом отмечает, что 50 из 175 оригинальных единиц, проданных за 666,66 долларов, были доставлены Полу Терреллу, владельцу «ByteShop» в Маунтин-Вью.
По данным «The Times», выставленное на аукцион устройство было обнаружено в доме бывшего студента колледжа Чаффи, который купил его у профессора за 650 долларов в 1977 году.
«Это своего рода святой Грааль для коллекционеров винтажной электроники и компьютерной техники», – сказал в интервью газете эксперт Кори Коэн.
Коэн сообщил газете, что осталось всего около 60 оригинальных моделей, но только 20 из них являются действующими единицами.