Ադրբեջանական զինված ծառայողների, իրավապահ մարմինների ներկայութունն ու առավել ևս նրանց արարքները ՀՀ ճանապարհներին անօրինական են․ ՄԻՊ
Հրապարակային անակնկալով հանդես եկած պաշտոնատար անձը, որպես ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար, պարտավոր է պարզաբանել, թե [առնվազն]՝
1. ինչպե՞ս է պատկերացնում Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանական սահմանային ու մաքսային վերահսկողության պայմաններում մարդկանց և ապրանքների ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը.
2. արդյոք գիտակցո՞ւմ է, որ այս գործառույթները ենթադրում են ՀՀ բնակիչների իրավունքների սահմանափակումներ ադրբեջանական իրավապահ մարմինների կողմից. մարդկանց ենթարկել տուգանքների, հարուցել քրեական գործեր, բերման ենթարկել ու ձերբակալել, ենթարկել խուզարկությունների և այլն.
3. ինչպե՞ս են Գորիս-Կապան ճանապարհով երթևեկող ՀՀ [հարակից գյուղերի] բնակիչները կամ օտարերկացիները պաշտպանելու իրենց իրավունքները (օրինակ՝ ո՞ւմ և ի՞նչ ընթացակարգերով են դիմելու) և ինչպե՞ս է պատկերացնում ադրբեջանական օրենսդրության կիրառումը նրանց նկատմամբ.
4. ինչպե՞ս է ապահովվելու իրավունքների խախտումներ թույլ տվող ադրբեջանական սահմանային ու մաքսային մարմինների պատասխանատվությունն ու պատիժը:
Հ.Գ. Իրականում, ադրբեջանական զինված ծառայողների, իրավապահ մարմինների ներկայությունն ու առավել ևս նրանց արարքները ՀՀ ճանապարհներին անօրինական են (զուրկ են իրավական հիմքերից) ի սկզբանե:
Պետք է ոչ թե հայտարարություններով լեգիտիմացնել նրանց ներկայությունն ու արարքները, այլ աշխատանքներ տանել նրանց հեռացնելու ուղղությամբ:

Присутствие азербайджанских ВС, правоохранительных органов и, прежде всего, их действия на дорогах Армении изначально незаконны – омбудсмен РА
Должностное лицо, которое выступило с публичным заявлением в качестве секретаря Совета безопасности Армении, обязано разъяснить:
1. Как вы представляете себе свободное и безопасное передвижение людей и товаров по дороге Горис-Капан при наличии азербайджанской границы и таможенного контроля?
2. Он осознает, что эти функции предполагают ограничение прав граждан Республики Армения со стороны правоохранительных органов Азербайджана: подвергать людей штрафам, возбуждать уголовные дела, задерживать и арестовывать, обыскивать и т. д.
3. Как жители РА [соседних сел] или иностранцы, путешествующие по дороге Горис-Капан, будут защищать свои права (например, к кому, какие процедуры они будут обращаться), как они представляют себе применение законодательства Азербайджана в их отношении?
4. Как будет обеспечена ответственность и наказание пограничных и таможенных властей Азербайджана за нарушение прав?
P.S. Фактически, присутствие азербайджанских вооруженных сил, правоохранительных органов и, прежде всего, их действия на дорогах Армении изначально незаконны (лишены правовой основы).