Փաշինյանը կամ ստում է, կամ էլ ուրիշն է իր փոխարեն որոշում. «Հրապարակ»
«Նիկոլ Փաշինյանը երեկ հայտարարեց, որ հնարավոր էր խուսափել Գորիս-Կապան ճանապարհի՝ թուրքերի վերահսկողությանն անցած հատվածում մաքսակետեր տեղակայելուց, բայց այդ դեպքում «դրա գինը լինելու էր միջանցքային տրամաբանությունը, ինչն անընդունելի է մեզ համար»։ Փաշինյանի խոսքից ենթադրվում է՝ կա՛մ միջանցք, կա՛մ մաքսակետեր ճանապարհին։
Նշենք, որ մեկ օր առաջ ՌԴ ԱԳՆ-ն, դրանից առաջ էլ ՌԴ փոխվարչապետ Օվերչուկը հայտարարել էին, որ «ՀՀ տարածքով անցնող ճանապարհների նկատմամբ ՀՀ ինքնիշխանությունը հարգվելու է»։ Նիկոլ Փաշինյանն էլ գոհունակություն էր հայտնել ՌԴ այդ դիրքորոշման կապակցությամբ՝ նշելով, որ այդ դիրքորոշումը եղել է ի սկզբանե, պարզապես ՌԴ-ն վերահաստատում է, Հայաստանն էլ երբեք չի բանակցել միջանցքային տրամաբանությամբ։
Հետևաբար՝ ինչպե՞ս հասկանալ Փաշինյանի երեկվա հայտարարությունը, որ եթե մաքսակետերին չհամաձայնեն, գինը լինելու է միջանցքը։ Կա՛մ վարչապետը ստում է, որ նախկինում միջանցքային տրամաբանություն չկար, կա՛մ էլ վաղուց դադարել է որոշումներ կայացնելուց, և մեր փոխարեն ուրիշներն են որոշում։ Իսկ խոսքն էլ ընդամենը օդի տատանում է, ոչ մի արժեք չունեցող»,-գրում է թերթը։

Пашинян либо врет, либо за него решения принимают другие – «Грапарак»
Никол Пашинян вчера заявил, что можно было избежать, чтобы на перешедшем под контроль турок участке дороги Горис-Капан в отношении граждан Армении не осуществлялся таможенный и пограничный контроль, но «ценой тому стала бы логика коридоров, что для нас неприемлемо». Из слов Пашиняна вытекает: либо коридор, либо пропускной пункт на дороге, пишет газета «Грапарак».
«Отметим, что за день до этого МИД РФ, а до этого вице-премьер РФ Оверчук заявили, что «суверенитет за дорогами сохраняется за теми странами, по чьей территории будут проходить эти дороги». А Никол Пашинян выразил удовлетворение этой позицией РФ, отметив, что эта позиция изначально была зафиксирована, просто РФ вновь подтверждает ее и Армения никогда не вела переговоры по логике коридоров.
Следовательно, как понять вчерашнее заявление Пашиняна, что в случае несогласия с размещением пунктов пограничного и таможенного контроля, ценой тому стала бы логика коридоров? Либо премьер врет, что в прошлом не было логики коридоров, либо давно перестал принимать решения и вместо нас решают другие. А его слова – пустое сотрясание воздухом, и они не имеют никакого значения», – пишет газета.