Մարդիկ մի քանի հազարամյակով արագացրել են մամոնտների անհետացումը. գիտնականներ
Mammuthus primigenius մամոնտի անհետացման գործում մարդու դերը բավականին զգալի էր, ընդ որում՝ այն ազդել է 11 700 թվականին մեկնարկած հոլոցենի դարաշրջանից շատ ավելի վաղ: Այդ եզրակացությունն արել է Ավստրալիայի Ադելաիդայի համալսարանից Դեմիեն Ֆորդենի գլխավորությամբ միջազգային հետազոտական խումբը քարացուկները, հնագույն ԴՆԹ-ն և համակարգչային մոդելների կառուցվածքն ուսումնասիրելու հիման վրա: Հոդվածը հրապարակվել է Ecological Letters պարբերականում:
«Մեր հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ մարդիկ եղել են որոշիչ և անփոփոխ գործոններից մեկը, որոնք ազդել են մամոնտների պոպուլյացիայի կրճատման վրա, կարևորագույն դեր են խաղացել դրանց վերջնական անհետացման հարցում,-հայտարարել է Դեմիեն Ֆորդենը:-Մենք գիտենք, որ մարդիկ որսացել են մամոնտներին մսի, մորթու, ոսկորների համար: Դեռևս բարդ է գնահատել, թե ինչպես են մամոնտների անհետացման գործում ազդել կլիմայի տաքացումն ու հնագույն որսորդները, սակայն մեր վերլուծությունն ամրապնդում է փաստարկները, որոնք ուղղված են այդ կենդանիների պապուլյացիայի կրճատման վրա հիմնականում անտրոպոգեն ազդեցության հաստատմանը»:
Գիտնականների կարծիքով՝ մամոնտների այդ տեսակի անհետացումը մեկնարկել է վերջին ջրհեղեղից դեռևս մի քանի հազարամյակ առաջ, իսկ քարացուկների և հնագույն ԴՆԹ-ի ուսումնասիրումը ցույց է տվել, որ որոշ շրջաններում մարդիկ 4 հազար տարով արագացրել են այդ հնագույն արարածների անհետացումը: Մյուս կողմից գենետիկ հետազոտությունները թույլ են տալիս ենթադրել, որ Սիբիրի մի քանի արկտիկական շրջաններում մամոնտները բնակվել են դեռևս 5000 տարի առաջ, այսինքն՝ շատ ավելի երկար ժամանակ, քան ավելի վաղ համարվում էր՝ պահպանվելով հարմարավետ կլիմայական պայմաններ և փոքր խտությամբ բնակչություն ունեցող որոշ տարածքներում: Կարելի է նաև եզրակացնել, որ տեսակների անհետացումը սովորաբար դառնում է տարբեր բացասական գործընթացների հետ բավականին բարդ փոխազդեցության հետևանք:
Նախորդ ամիս միջազգային գիտախումբը, որը գլխավորել է Կոպենհագենի համալսարանի գեոգենետիկայի կենտրոնի տնօրեն Էսկե Վիլերսլևը, մամոնտների կողմից բնակեցված միջավայրի հսկայական և համալիր հետազոտություններից հետո եզրահանգել է, որ դրանց անհետացման պատճառ էր նախ կլիմայի կտրուկ փոփոխությունը, ոչ մարդկային գործոնը: Սառցե դարաշրջանի վերջում տաքացման արդյունքում հալվել էին սառցաբեկորները, շրջակա միջավայրը դարձել էր չափազանց խոնավ և ճահճային հսկայական կենդանիների համար, դեռ ավելին, վերացել են բուսականությունը, որով մամոնտները սնվում էին:

Люди ускорили исчезновение мамонтов на тысячелетия – ученые
Роль человека в вымирании шерстистого мамонта Mammuthus primigenius была весьма значимой, причем она сказывалась задолго до эпохи голоцена, начавшейся 11 700 лет назад. Такой вывод на основе изучения окаменелостей, древней ДНК и построения компьютерных моделей сделала международная группа исследователей под руководством Дэмиена Фордема из австралийского Университета Аделаиды. Статья об этом опубликована в журнале «Ecological Letters».
«Наше исследование показывает, что люди выступали в качестве одного из решающих и неизменных факторов, влиявших на сокращение популяции мамонтов, они сыграли важнейшую роль в их окончательном исчезновении, – заявил Дэмиен Фордем. – Мы знаем, что люди охотились на мамонтов ради их мяса, шкур, костей и бивней. До сих пор было сложно оценить, какие конкретные вклады в исчезновение мамонтов внесли потепление климата и древние охотники, однако наш анализ усиливает аргументы в пользу большой значимости именно антропогенного воздействия на сокращение численности популяции и ареала распространения мегафауны Евразии во времена позднего плейстоцена».
По мнению ученых, начало вымиранию шерстистого мамонта было положено еще за много тысячелетий до последнего потепления, а изучение окаменелостей и древней ДНК показывает, что в некоторых регионах люди ускорили вымирание этих древних существ на срок до 4 тыс. лет. С другой стороны, генетические исследования позволяют предположить, что в некоторых арктических регионах Сибири мамонты бродили еще 5000 лет назад, гораздо дольше, чем считалось ранее, сохраняясь на небольших участках с подходящими климатическими условиями и низкой плотностью населения. Можно также сделать вывод, что исчезновение видов обычно становилось результатом довольно сложных взаимодействий между разными негативными процессами.
Месяц назад международная группа ученых, которую возглавлял директор Центра геогенетики при Копенгагенском университете Эске Виллерслев, после обширных комплексных исследований среды, в которой обитали мамонты, пришла к выводу, что причиной их вымирания стало в первую очередь резкое изменение климата, а не человеческая деятельность. В конце ледникового периода в результате потепления растаяли айсберги, окружающая среда стала слишком влажной и заболоченной для гигантских животных, к тому же исчезла растительность, которой привыкли питаться мамонты на пастбищах плейстоценовой эпохи.