Հունիսի 20-ից հետո իշխանությունը Իջևանում կորցրել է ձայների մոտ 40 տոկոսը
Սյունիքը կրկին մերժեց այս իշխանությանը: Կապանում ՔՊ-ն ջախջախիչ պարտություն կրեց, գործող քաղաքապետը գրեթե եռակի առավելությամբ վստահ հաղթանակ տարավ: «Սյունյաց ողջյուններից» հետո իշխանականները ակտիվորեն սկսեցին տարածել հատկապես Իջևանի արդյունքները, թե բա ծննդավայրը հավատարիմ է Փաշինյանին:
Հետաքրքրական է Իջևանի խոշորացված համայնքի ընտրությունների պատկերը: Այսպես, համայնքում ընտրելու իրավունք ունի 33.094 քաղաքացի, ընտրությանը մասնակցել է 12.384 քաղաքացի, որից ՔՊ-ին քվեարկել է 9.864 հոգի, այսիքն ընտրողների 29.8%-ը:
Մինչդեռ ամիսներ առաջ՝ հունիսի 20-ի ընտրության ժամանակ ՔՊ-ն ստացել էր 15 884 քվե: Ստացվում է, հինգ ամսում իշխանությունը կորցրել է շուրջ 40% ձայն: Այն դեպքում, երբ քարոզարշավի ընթացքում չարաշահվել է պետական ռեսուրսը, ներգրավվել են նախկին ՀՀԿ-երի, դպրոցի տնօրենների: Չմոռանանք նաև, որ ՀՀ ոստիկանապետը Իջևանցի է և ասում են՝ անձամբ էր ներգրավված ընտրությունների պրոցեսին:
Այսքանից հետո գործող իշխանության օգտին քվեարկել է ընդամենը 30 տոկոսը, հավանաբար իջևանցիներին սթափեցրել է Սյունիքում տիրող վիճակը, հատկապես, եթե նկատի ունենանք, որ իշխանականաները անդադադար խոսում են Տավուշի անկլավներից, այնտեղի մի շարք բնակավայրեր համարում ադրբեջանական:

За 5 месяцев власти Армении в Иджеване потеряли около 40% голосов
«В Иджеване право голоса имеют 33094 гражданина, тогда как в выборах в органы местного самоуправления приняли участие 12384 гражданина, из которых за партию власти «Гражданский договор» проголосовали 9864 человека, то есть 29,8% избирателей. Между тем, 20 июня на досрочных парламентских выборах партия «Гражданский договор» получила 15884 голоса. И это в условиях применения государственного ресурса, в ходе избирательной кампании были задействованы также бывшие члены Республиканской партии Армении и директора школ. Начальник Полиции Армении родом из Иджевана, и, говорят, лично принимал участие в избирательном процессе. Даже после всего этого за действующую власть проголосовало всего 30%.
Вероятно, ситуация в Сюникском марзе отрезвила иджеванцев, особенно если учесть, что власти постоянно говорят об анклавах в Тавушском марзе Армении, считая ряд населенных пунктов марза азербайджанскими», – пишет портал.