Քաղաքական մեծամասնությունը, չարաշահելով իր լիազորությունները, մերժեց մեր առաջարկը. Իշխան Սաղաթելյան (տեսանյութ)
Ընդդիմության պահանջով հրավիրվել էր ԱԺ խորհրդի նիստ: Ընդդիմադիր երկու խմբակցություններն առաջարկել էին, որ այսօր, ժամը 20:00-ին պետք է հրավիրել արտահերթ նիստ, որտեղ պետք է Նիկոլ Փաշինյանը գար և հաշվետվություն տար երկրում ստեղծված սահմանային իրավիճակի մասին։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը։
«Քաղաքական մեծամասնությունը, հերթական անգամ չարաշահելով իր լիազորությունները, մերժեց մեր առաջարկը:Հետևաբար՝ մենք այս իրավիճակում չենք պատրաստվում գալ և քննարկել բյուջետային կամ ընթացիկ հարցեր, որոհետև մեր երկիրն ու օրակարգն այս պահին ուրիշ են»,-ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Սաղաթելյանը նաև հայտնեց, որ երկու ընդդիմադիր խմբակցությունները հանդես կգան համատեղ հայտարարությամբ։
«Փաշինյանի հեռացումն այլընտրանք չունի, քանի որ իր իշխանության մնալն ամեն օր մեր երկրին բերում է նոր աղետ , նոր դժբախտություն։ Կլինի Խորհրդրանում, թե Խորհրդարանից դուրս, մեզանից կախված յուրաքանչյուր քայլ անելու ենք դրան հասնելու համար»,-ավելացրեց Սաղաթելյանը։

Политическое большинство, злоупотребив своими полномочиями, отклонило наше предложение – Ишхан Сагателян (видео)
По предложению оппозиции было созвано заседание Совета НС. Оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею» предложили сегодня в 20:00 созвать внеочередное заседание, чтобы Никол Пашинян явился и представил отчет по ситуации на границах страны. Об этом в беседе с журналистами в НС сообщил представитель ВО АРФД, вице-спикер Национального собрания Ишхан Сагателян.
«Политическое большинство в очередной раз, злоупотребив своими полномочиями, отклонило наше предложение. Следовательно, мы в данной ситуации не собираемся обсуждать бюджетные или текущие вопросы, потому что на сегодняшний день наша страна и повестка требуют другого», – сказал вице-спикер НС.
Сагателян также заявил, что оппозиционные фракции выступят с совместным заявлением.
«Отстранению Пашиняна нет альтернативы, поскольку каждый новый день его правления чреват для нашей страны новыми бедствиями, новым горем. Будь то в Парламенте, будь то вне парламента, мы сделаем все, чтобы достичь этого», – добавил Сагателян.