«Սա սադրանք է, և մենք պետք է արձագանքենք». Զատուլինը Մոսկվային կոչ է արել դիվանագիտական ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա
Մոսկվան պետք է դիվանագիտական ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա և ուժ կիրառի հակամարտության սրման դեպքում, հայտարարել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
Ինչպես հիշեցնում է lazarevsky.club կայքը, ավելի վաղ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտնել էր, որ հանրապետությունը գրավոր դիմում է պատրաստում Ռուսաստանին՝ 1997 թվականի երկկողմ համաձայնագրի շրջանակներում իր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու խնդրանքով՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին նոր բախումների ֆոնին։
«Մոսկվան պետք է առավելագույն դիվանագիտական և քաղաքական ճնշում գործադրի կողմերի, առաջին հերթին Ադրբեջանի վրա, որի նախաձեռնությունն այս դեպքում ակնհայտ է։ Եթե խոսքը վերաբերի մեր խաղաղապահների զբաղեցրած դիրքերի, խաղաղապահների վրա հարձակվելու մասին, նրանք անկասկած զենք կկիրառեն։ Իմ կարծիքով, սա սադրանք է, և մենք պետք է արձագանքենք։ Ես զինվորական չեմ, բայց ռազմական միջամտության հիմքեր այս պահին չկան, սա սահմանամերձ գոտի է։ Եթե այս ամենը զարգանա, ապա պետք է նախազգուշացվի ուժի կիրառման հնարավորության մասին՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանը մեր դաշնակիցն է»,-ասել է Զատուլինը։
Նրա խոսքով, սահմանին առավել հաճախակի բախումները Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ Ադրբեջանի փորձերն են, ինչին հայկական կողմն այս պահին պատրաստ չէ։
«Սա Ադրբեջանի հերթական փորձն է՝ ստեղծելու սահմանային միջադեպ, ստիպելու Հայաստանին բանակցել սահմանագծման և սահմանազատման շուրջ։ Ինքնին այդ բանակցությունները, ըստ Ադրբեջանի, պետք է հանգեցնեն համաձայնագրի ստորագրմանը, որը կփակի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի թեման։ Հենց դրա համար է, որ այսօր Հայաստանում ձգձգում են, խուսափում են այս բանակցություններից։ Նրանց կարելի է հասկանալ կրած պարտությունից հետո։ Ադրբեջանի կողմից այդ միջադեպերի իմաստը, գաղափարը, նախաձեռնությունը կապված են բացառապես Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին վերջ դնելու ցանկության հետ»,-պարզաբանել է նա։

«Это провокация, и мы должны отреагировать: Затулин призвал Москву оказать максимальное дипломатическое давление на Азербайджан
Москва должна оказать дипломатическое давление на Азербайджан и применить силу в случае эскалации конфликта, заявил первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин в беседе с «Telegram»-каналом «Радиоточка НСН», сообщает «Лазаревский клуб».
Ранее секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил, что республика готовит письменное обращение к России с просьбой оказать помощь в защите её территориальной целостности в рамках двустороннего договора 1997 года на фоне новых столкновений на границе с Азербайджаном.
«Москва должна оказать максимальное дипломатическое, политическое давление на стороны, прежде всего на Азербайджан, чья инициатива в этом случае очевидна. Если речь зайдет о наступлении на позиции, занятые нашими миротворцами, об атаке на миротворцев, безусловно, они будут применять оружие. На мой взгляд, это провокация, и мы должны отреагировать. Я не военный, но оснований для военного вмешательства на данный момент нет, это пограничная зона. Если это все будет развиваться, предупреждение о возможности применения силы должно последовать. В силу того, что Армения является нашим союзником», – отметил Затулин.
По его словам, участившиеся столкновения на границе – попытки Азербайджана возобновить переговоры о Нагорном Карабахе, к которым армянская сторона на данный момент не готова.
«Это очередная попытка Азербайджана создать пограничный инцидент, принудить Армению к переговорам о демаркации и делимитации границ. Сами по себе эти переговоры, по версии Азербайджана, должны привести к подписанию договора, который закроет тему статуса Нагорного Карабаха. Именно в силу этого в Армении сегодня тянут, уклоняются от этих переговоров. Их можно понять после того поражения, которое было нанесено. Инциденты на границе, но смысл этих инцидентов, идея, инициатива со стороны Азербайджана связаны исключительно с желанием поставить точку в вопросе о Нагорном Карабахе», – объяснил собеседник «Радиоточки НСН».