Միրզոյանը և Զասը քննարկել են ՀՀ արևելյան սահմանագոտում իրավիճակի կայունացման նպատակով ՀԱՊԿ-ի մեխանիզմների դիտարկումը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 18-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հերթական ագրեսիան է ձեռնարկել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։ Նա հավելել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր սադրիչ գործողություններով խաթարում է տարածաշրջանում անվտանգությունն ու կայունությունը և իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ արևելյան սահմանագոտում ստեղծված իրավիճակի կայունացման նպատակով անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ում գործող մեխանիզմների ու գործիքակազմի շրջանակներում հնարավոր քայլերի` սահմանված կարգով դիտարկումը:

Мирзоян и Зась обсудили рассмотрение возможных шагов ОДКБ с целью стабилизации ситуации в восточной приграничной зоне Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 ноября провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем.
Как сообщили в МИД Армении, Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан предпринял очередную агрессию против суверенной территории Армении.
Он добавил, что с момента подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года военно-политическое руководство Азербайджана своими провокационными действиями подрывает безопасность и стабильность в регионе и усилия Армении по деэскалации ситуации.
Собеседники обсудили рассмотрение при необходимости в установленном порядке возможных шагов в рамках механизмов и инструментов ОДКБ с целью стабилизации ситуации в восточной приграничной зоне Республики Армения.