Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն պետք է անհապաղ դուրս բերվի ՀՀ տարածքից. ԵԽ պատգամավորները ԵՄ-ին կոչ են արել օգտագործել բոլոր լծակները
Եվրախորհրդարանի մեկ տասնյակից ավելի պատգամավորներ նամակ են հղել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին՝ կոչ անելով օգտագործել բոլոր լծակները՝ կասեցնելու և կանխելու Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պատգամավորները նամակում են հիշեցրել են, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը նոյեմբերի 16-ին հարձակում են գործել Հայաստանի արևելյան սահմանի երկայնքով:
«Որպես Եվրախորհրդարանի անդամներ՝ մենք դատապարտում ենք ադրբեջանական հարձակումը և ներթափանցումը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք, ինչը խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարությունը և լրջորեն վտանգում է փխրուն խաղաղությունը տարածաշրջանում։ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է անհապաղ և ամբողջությամբ դուրս բերվեն Հայաստանի տարածքից»,-ասված է նամակում:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները նշել են, որ խորապես ցավում են հարձակման հետևանքով մարդկային կորուստների համար։ Նրանք շեշտել են՝ Հայաստանի Հանրապետության արևելյան և հարավային շրջաններում բնակչության անվտանգությունը, խաղաղ, բնականոն կյանքը և մարդու իրավունքները ոտնահարելուն ուղղված ցանկացած գործողություն կամ հռետորաբանություն պետք է անհապաղ դադարեցվի։
«Կոչ ենք անում ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայությանը օգտագործել իր բոլոր լծակները՝ կասեցնելու և կանխելու Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտումը, ինչպես նաև ռազմատենչ հռետորաբանությունը»,-շեշտել են ԵԽ պատգամավորները:
17 պատգամավորների թվում են Եվրախորհրդարանում ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Լուկաս Ֆուրլասը, կիպրացի պատգամավոր Լեֆտերիս Քրիստոֆորուն, գերմանացի պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգը, հույն պատգամավոր Եվա Կաիլին և այլք:

Азербайджанские ВС должны быть немедленно выведены с территории Армении – заявление депутатов Европарламента
Более десятка депутатов Европарламента направили письмо верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности и вице-президенту Европейской комиссии Жозепу Боррелю, призывая его использовать все возможные рычаги для предотвращения нарушения территориальной целостности Республики Армения, а также воинственной риторики Азербайджана.
Как сообщает «Арменпресс», депутаты напомнили в письме, что вооруженные силы Азербайджана 16 ноября совершили нападение на восточные границы Армении.
«Как члены Европейского парламента, мы осуждаем агрессию Азербайджана, проникновение на суверенную территорию Республики Армения, что нарушает заявление о прекращении огня от 9 ноября 2020 года и серьезно угрожает хрупкому миру в регионе. Азербайджанские вооруженные силы должны быть немедленно выведены с территории Армении», – говорится в письме.
Депутаты Европарламента отметили, что глубоко сожалеют о человеческих жертвах вследствие атаки. Они подчеркнули, что любые действия или риторика, направленные на нарушение прав жителей восточных и южных регионов Республики Армения, должны быть немедленно прекращены.
«Мы призываем Европейскую службу внешних связей использовать все рычаги, чтобы остановить, предотвратить нарушение территориальной целостности Республики Армения, а также воинственную риторику», – подчеркнули депутаты Европарламента.