ՌԴ-ն դեմ է Թուրքիայի նկրտումներին․ ինչու հայերը չպետք է արագացնեն իրադարձությունները
Սյունիքում Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև բախումները, ի թիվս այլ բաների, Մոսկվայի հասցեին քննադատության հերթական ալիք բարձրացրին: Իշխող կուսակցության որոշ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև մի շարք մարգինալ ուժեր շտապեցին մեղադրել Ռուսաստանին, որ իբր չօգնեց դաշնակցին: Իրավիճակն ուշադիր ուսումնասիրելու և ավելի լայն համատեքստում դիտարկելու դեպքում, սակայն, ոչ այնքան միանշանակ պատկեր է ուրվագծվում։
«Այո՛, Ռուսաստանը պետք է իր մեջ ուժ և հնարավորություն գտներ 44-օրյա պատերազմ թույլ չտալու համար... Դեռ 2011-ին Կազանում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո պարզ դարձավ, որ Բաքուն ուզում է ոչ թե պարզապես լուծել հակամարտությունը, այլ ռազմական ռևանշի հասնել։ Այն ժամանակ պայմանագրի համաձայնեցված տեքստն Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ տապալվեց։ Ակնհայտ էր, որ ադրբեջանական կողմին ռևանշ էր պետք, ինչպես նաև բավարարել թուրքական նկրտումները։ Իսկ թուրքերին առիթ էր պետք տարածաշրջանում հայտնվելու համար։ Հենց այդ պատճառով Մոսկվան պետք է լայնածավալ բախումներ թույլ չտար»,-Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասաց քաղաքական գործիչը։
Նրա կարծիքով` այժմ Ռուսաստանի խնդիրն այն է, որ այս պատմության մեջ հայտնվել են նոր գործոններ, առաջին հերթին՝ թուրքականը… Թուրքիան հայտարարում է, որ ամեն ինչում և միշտ աջակցում է Ադրբեջանին՝ չխորանալով՝ ով է ճիշտ, ով` մեղավոր։ Բայց Ռուսաստանը նման հայտարարություններ չի անում, քանի որ ուզում է պահպանել միջնորդի դերը։
Այս առումով Զատուլինի համար հասկանալի չէ Հայաստանի քաղաքական հանրույթի որոշ ներկայացուցիչների պահվածքը, որոնք «իրենք իրենցից ոչինչ չպահանջելով` Ռուսաստանից են պահանջում»։ Բայց եթե Ռուսաստանը հայտարարեր Հայաստանին անվերապահորեն աջակցելու մասին, ինչպես Թուրքիան է աջակցում Ադրբեջանին, ապա կկորցներ միջնորդի կարգավիճակը։ Այն դեպքում, երբ հենց Մոսկվայի ներկայիս դիրքորոշման շնորհիվ ՌԴ–ն կարողացավ խոչընդոտել Ղարաբաղում թուրք «խաղաղապահների» հայտնվելուն։
Վերադառնալով սահմանային բախումների թեմային՝ քաղաքական գործիչը պնդեց, որ դրանց մեղավորն ու նախաձեռնողը միանշանակ Բաքուն է, որը գործում է հաղթողի տրամաբանությամբ ու շտապում է ամրապնդել իր հաջողությունը։ Հիմնական խնդիրը մեկն է` ստիպել Հայաստանին ստորագրել սահմանազատման մասին համաձայնագիրն ու հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ցանկացած քննարկումից։ Այդ կապակցությամբ Զատուլինը հարց ունի բանակցողներին՝ կարելի՞ է արդյոք սահմանների մասին պայմանագիր ստորագրել, բայց հատուկ հայտարարել, որ դա չի վերաբերում կարգավիճակի հարցին։ Պատգամավորն անձամբ կարծում է, որ Ռուսաստանը հենց այդպիսի դիրքորոշում ունի։ Իսկ Ադրբեջանը կարծում է, որ սահմանների մասին պայմանագիրը կվերացնի Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ բոլոր հարցերը։
«Ամբողջ հարցն այն է, թե երբ և ինչ պայմաններում կողմերն ի վերջո կգնան առճակատման, կփորձեն «պարզել հարաբերությունները»։ Ցավոք, մեր հարգարժան հայ բարեկամները արագացնում են իրադարձություններն ու ռազմական պարտության հաջորդ օրը, դեռ ուշքի չեկած, ներքին հարցերը չլուծած, մեզանից պահանջում են անհապաղ առճակատման մեջ մտնել Ադրբեջանի հետ»,-ասաց նա։
Ռուսաստանը` որպես միջնորդ, չի կարող պաշտոնապես դեմ խոսել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։ Բայց պետք է հստակ նշվի, որ փաստաթղթի ստորագրումը Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը օրակարգից հանելու հոմանիշ չէ։ Այդ հարցերը պետք է առանձնացվեն։ Ադրբեջանն այդ ամենը «փաթեթավորում» է, բայց Մոսկվան ու Երևանը պետք է շահագրգռված լինեն, որ այդ փաթեթը բացվի։
Միաժամանակ Զատուլինն այնքան էլ խելամիտ չի համարում Հայաստանում հնչող որոշ խոսակցություններ այն մասին, որ Ռուսաստանը դաշնակից չէ, և որ անհրաժեշտության դեպքում կարելի է ուրիշին գտնել։ Որպես կանոն այլընտրանքային դաշնակից է նշվում Ֆրանսիան: Սակայն նման դատողությունների գինը հասկանալու համար բավական է հիշել «տարօրինակ պատերազմը»։
«Ֆրանսիան Անգլիայի հետ փորձում էր օգնել Լեհաստանին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում։ Հայտնի է՝ դա ինչ ավարտ ունեցավ Լեհաստանի համար։ Եվ ինչ էին անում Փարիզում, երբ Լեհաստանին հոշոտում էին։ Կարծում եմ` բոլորն են հիշում այդ մասին»,-ասաց նա։
Հենց այդ պատճառով որքան շուտ Հայաստանում հասկանան, որ Ռուսաստանին ապավինելուց բացի, այլ տարբերակներ պատմականորեն չկան, այնքան ավելի լավ կլինի։

Россия против турецких амбиций: Затулин объяснил, почему армянам не стоит торопить события
Столкновения между ВС Армении и Азербайджана на высоте Цицернакар в Сюнике, помимо прочего, подхлестнули очередную волну критики в адрес Москвы. Некоторые представители правящей партии, а также ряд полумаргинальных сил поспешили обвинить Россию в отказе прийти на помощь союзнику. При внимательном изучении ситуации, рассмотрении ее в более широком контексте, однако, вырисовывается не столь однозначная картина.
По мнению зампредседателя Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Госдумы России, руководителя Института стран СНГ Константина Затулина, российская политика на Южном Кавказе слишком сложная, чтобы все сводить к требованиям об однозначной поддержке Армении, как то делает Турция в отношении Азербайджана.
«Да, Россия должна была найти в себе силы и по возможности не допустить 44-дневную войну… Еще в 2011 году, после встречи лидеров Армении, России и Азербайджана в Казани стало ясно, что Баку хочет не просто разрешения конфликта, а военного реванша. Тогда согласованный текст договора был сорван по инициативе Азербайджана. Было очевидно, что азербайджанской стороне нужно не только взять реванш, но и удовлетворить турецкие амбиции. Туркам был нужен повод появиться в регионе. Именно поэтому Москва должна была не допустить масштабных столкновений», – сказал политик в интервью «Sputnik Армения».
Он считает проблемой России то, что в этой истории появились новые факторы, прежде всего турецкий… Турция заявляет, что во всем и всегда поддерживает Азербайджан, не разбираясь, кто прав, кто виноват. Но Россия таких заявлений не делает, потому что хотела бы сохранить качество посредника.
В этом смысле просьбы и требования армянских коллег Затулин воспринимает весьма неоднозначно. Для него непонятно поведение некоторых представителей политического сообщества Армении, которые «не требуя ничего от себя, требуют от России». Но если бы Россия заявила о безусловной поддержке Армении, по аналогии с турецкой позицией, то утратила бы качество посредника. В то время как именно благодаря нынешней позиции Москвы она сумела воспрепятствовать появлению турецких "миротворцев" в Карабахе, считает депутат.
«Путин проявил волю и доказал, что никогда армянская сторона не будет рассматривать турецких военнослужащих как миротворцев в регионе. Она никогда не будет рассматривать в качестве миротворцев посланцев той страны, которая не признает Геноцид армян в Османской империи и агрессивно выступает против любых решений по этому вопросу», – сказал Затулин.
Говоря о столкновениях на границе, Затулин заявил, что безусловным виновником стычек является Баку. Он действует в логике победившей стороны, которая спешит закрепить свой успех. Основная задача – вынудить Армению подписать соглашение о делимитации границ и отказаться от любых обсуждений статуса Нагорного Карабаха. В связи с этим у Затулина вопрос к переговорщикам, можно ли подписать договор о границах, но сделать специально заявление о том, что это не относится к вопросу статуса. Депутат лично считает, что позиция России такова. Азербайджан считает, что договор о границах снимает всякий вопрос о Нагорном Карабахе.
Возвращаясь к фактору Турции, депутат отмечает, что Россия пытается, насколько это возможно, сохранить более или менее партнерские отношения с ней, учитывая целый ряд факторов – и конфронтацию с Западом, и стремление не допустить нового конфликта у своих границ. Но Москва отлично понимает, что амбиции Анкары никуда не делись. Имеет место столкновение интересов на Кавказе, по Крыму, в Средней Азии.
«Весь вопрос в том, когда и в каких условиях произойдет выяснение отношений. Наши уважаемые армянские друзья торопят события и на следующий день после военного поражения, еще не оправившись, не разобравшись внутри себя, требуют от нас немедленно вступить в конфронтацию с Азербайджаном на стороне Армении», – сказал он.
Россия как посредник не может официально выступать против нормализации армяно-азербайджанских отношений. Но должна быть проведена четкая линия, согласно которой подписание документа – это не синоним снятия с повестки вопроса статуса Карабаха. Эти вопросы должны быть отделены. Азербайджан это все «пакетирует», но Москва и Ереван должны быть заинтересованы в том, чтобы этот пакет развязать.
В то же время политик считает не столь разумными некоторые разговоры в Армении в духе того, что Россия – не союзник, и что при необходимости можно найти других. Как правило в таких случаях в качестве альтернативного союзника указывают Францию. Но чтобы понять цену таким рассуждениям, достаточно вспомнить «странную войну».
«Франция вместе с Англией пытались помочь Польше во Вторую мировую войну, чем это закончилось для Польши, всем известно. И что делали в Париже, когда добивали Польшу. Это называлась «странная война», об этом помнят все», – говорит он.
Именно поэтому чем раньше в Армении поймут, что других вариантов исторически нет, кроме как полагаться на Россию, тем лучше.