Թուրքական հետախուզությունը 2020 թվականին գրեթե կես միլիարդ լիրա է ծախսել գաղտնի գործողությունների վրա
Թուրքիայի ազգային հետախուզությունը (MIT) 495.4 մլն թուրքական լիրա է ծախսել, ինչը որակվել է որպես «գաղտնի ծառայությունների ծախս», փոխանցել է Nordic Monitor-ը:
Հաշվիչ պալատի՝ 2021 թվականի օգոստոսի հաշվետվության համաձայն, որի պատճենը հայտնվել է Nordic Monitor-ի տրամադրության տակ, MIT-ը 495.4 մլն թուրքական լիրա է ծախսել, ինչը որակվել է որպես «գաղտնի ծառայությունների ծախս»: Ավելին, դրան պատկանող ակտիվներն աճել են մինչև 32.7 միլիարդ լիրա՝ նախորդ տարվա համեմատ 92 տոկոսով ավելի։
2018 թվականին MIT-ն ուներ ընդամենը 3.8 միլիարդ լիրա ակտիվներ, սակայն երկու տարվա ընթացքում գործակալությունը վերածվել է հարուստ կազմակերպության՝ կարողությունը հասցնելով 32.7 միլիարդ լիրայի։
Գործակալություն լցված գումարները ևս մեկ ցուցիչ են այն բանի, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կառավարությունն ավելի ու ավելի է ապավինում գաղտնի ծառայությանը՝ հակառակորդներին վախեցնելու և արտերկրում գաղտնի գործողություններ իրականացնելու համար:
Զեկույցից երևում է նաև, որ 2020 թվականին գործակալությունը 1.3 միլիարդ լիրա է ծախսել օպերատիվ աշխատողների վրա, ինչպես նաև 756.1 միլիոն լիրա է ծախսել մի հոդվածի վրա, որը բնութագրվել է որպես «չպարզված»:

Турецкая разведка потратила почти полмиллиарда лир на секретные операции в 2020 году
Турецкая разведка (MIT) потратила почти полмиллиарда турецких лир на секретные операции в 2020 году, в то же время наслаждаясь огромным ростом активов, которыми она владеет, на сумму более 32 миллиардов лир.
Согласно отчету Счетной палаты за август 2021 года, копия которого оказалась в распоряжении издания «Nordic Monitor», MIT потратил 495,4 миллиона турецких лир на то, что было описано как «расходы секретных служб». Более того, активы, которыми она владеет, подскочили до 32,7 миллиарда лир, что на 92 процента больше, чем в предыдущем году.
В 2018 году у MIT было всего 3,8 миллиарда лир в активах, но за 2 года агентство превратилось в богатую организацию, увеличив свое состояние до 32,7 миллиарда лир.
Деньги, вливаемые в агентство, являются еще одним показателем того, как правительство президента Реджепа Тайипа Эрдогана все больше полагается на секретную службу для запугивания своих оппонентов и проведения тайных операций за рубежом.
В отчете также показано, что в 2020 году агентство потратило 1,3 миллиарда лир на оперативников и израсходовало 756,1 миллиона лир на ту статью, которая была описана как «неустановленная».