Կրեմլը չի ​​բացառել կորոնավիրուսի համավարակի նոր ալիքները Ռուսաստանում
Ռուսաստանի Դաշնությունում կորոնավիրուսի դեպքերը վերջին օրերին նվազում են, բայց բոլորը հասկանում են, որ աշխարհին հիվանդացության նոր «ալիքներ» են սպասվում, և այստեղ անհրաժեշտ է բարձրացնել պատվաստումների մակարդակը, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Եթե նայենք այս օրերի ընթացքում COVID-19-ով վարակման դեպքերի թվերի դինամիկային, ապա, իրոք, որոշակի նվազման միտում կա։ Հավանաբար բոլորն են հասկանում, որ, ամենայն հավանականությամբ, մեզ նոր ալիքներ են սպասվում։ Եվրոպացիներին էլ է սպասում, տեսեք, թե հիմա ինչ լարված իրավիճակ է եվրոպացիների մոտ։ Ես արդեն չգիտեմ` մեզ մոտ երրորդն է, նրանց մոտ չորրորդը, կամ նրանց մոտ հինգերորդն է, մեզ մոտ չորրորդը»,-լրագրողներին ասել է Պեսկովը:
«Բայց այն, որ ալիքները գնում են մեկը մյուսի հետևից, օբյեկտիվ է, և մենք տեսնում ենք, որ բոլորս` աշխարհի բոլոր պետությունները, բախվում են նույն խնդիրներին. դա պատվաստումների և վերապատվաստումների անբավարար մակարդակն է»,-հավելել է Պեսկովը:
Նա ընդգծել է, որ աշխարհի բոլոր երկրներն «անհավանական ջանքեր են գործադրում՝ համոզելու քաղաքացիներին բարձրացնել պատվաստումների մակարդակը»։

Кремль не исключает новых волн пандемии коронавируса в России в будущем
Заболеваемость коронавирусом в РФ в последние дни снижается, но всем понятно, что впереди мир ждут новые «волны» заболеваемости, и здесь необходимо повышать уровень вакцинации, считает пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает ТАСС.
«Если смотреть на динамику цифр по ковиду за эти дни, то, действительно определенная динамика в сторону понижения есть. Наверное, всем понятно, что, скорее всего, впереди нас ожидают и новые волны. И европейцев ожидает, вы видите, какая сейчас напряженная ситуация у европейцев. Я уж не знаю, у нас третья, у них – четвертая, или у них пятая, у нас – четвертая», – сказал Песков журналистам.
«Но то, что волны идут одна за другой – это объективно, и мы видим, что все мы, все государства мира, сталкиваемся с одними и теми же проблемами – это недостаточный уровень вакцинации и ревакцинации», – добавил Песков.
Он подчеркнул, что все страны мира «прикладывают неимоверные усилия для того, чтобы убедить граждан поднять уровень вакцинации».