Նիդերլանդների խորհրդարանը հակաադրբեջանական բանաձևեր է ընդունել
Նոյեմբերի 23-ին Նիդերլանդների խորհրդարանը երկու բանաձև է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության և հայ գերիների վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացնում են Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպանատնից։
Բանաձևերից մեկում խորհրդարանը կոչ է անում կառավարությանը՝ համատեղ աշխատել ԵՄ հետ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության փաստերի վերաբերյալ անկախ հետաքննություն իրականացնելու նպատակով և կարժ ժամանակահատվածում արդյունքների մասին զեկուցել խորհրդարանին։
Երկրորդ բանաձևում հիշատակվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, ազատ խոսքի, մամուլի ազատության հարցերում առկա լրջագույն խնդիրների մասին, որոնք գնալով ավելի են խորանում։ Բանաձևն անդրադառնում է նաև Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին։
Հաշվի առնելով ս.թ. դեկտեմբերի 15-ին կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին Ադրբեջանի մասնակցությունը՝ մի երկրի, որը հեռու է ԵՄ արժեքներից՝ Նիդերլանդների խորհրդարանը կոչ է անում կառավարությանը՝ ԱլԳ շրջանակում ԵՄ-Ադրբեջան բանակցությունների ժամանակ հետևություններ անել վերոնշյալ իրավիճակներից։

Парламент Нидерландов принял резолюции о провокациях Азербайджана против Армении
Парламент Нидерландов принял 2 резолюции по вопросу армянских пленных в конфликте между Арменией и Азербайджаном, сообщает посольство Армении.
В одной из резолюций парламент призывает правительство работать вместе с ЕС для проведения независимого расследования фактов конфликта между Арменией и Азербайджаном и в короткие сроки сообщить о результатах парламенту.
Во второй резолюции упоминаются серьезные проблемы с правами человека, свободой слова и свободой прессы в Азербайджане, которые усугубляются. В резолюции также затрагивается вопрос об армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане.
Принимая во внимание участие Азербайджана, страны, далекой от ценностей ЕС в саммите Восточного партнерства 15 декабря 2010 года, парламент Нидерландов призывает правительство сделать выводы из вышеуказанных ситуаций во время переговоров ЕС-Азербайджан в рамках Восточного партнерства.