Քննիչ հանձնաժողովն իրավազոր է պատկան մարմիններից պահանջել ու ստանալ իր իրավասության ոլորտին վերաբերող անհրաժեշտ տեղեկություններ
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից կառավարությանը փոխանցված գումարների օգտագործման հարցով քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքի մասին
Մեկ ամսից ավել է, ինչ պատգամավորների առնվազն 1/4-ի պահանջով՝ իրավունքի ուժով ստեղծվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքված և Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովը:
Թեև Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես նաև քաղաքական մեծամասության մի շարք պատգամավորներ հայտարարում էին, որ իրենք թաքցնելու ոչինչ չունեն, սակայն Ազգային ժողովի նախագահի կողմից քննիչ հանձնաժողովի կազմն առ այսօր հաստատված չէ:
Դատապարտելով օրվա քաղաքական իշխանության այս հանցավոր վարքագիծը, առաջնորդվելով Սահմանադրությամբ և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով, նկատի ունենալով, որ քննիչ հանձնաժողովի նախագահը իրավունքի ուժով նշանակված է, ինչպես նաև հայտնի են «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր խմբակցությունների 3 անդամների անունները՝ արձանագրում ենք, որ քննիչ հանձնաժողովն իրավազոր է պատկան մարմիններից և անձանցից պահանջել ու ստանալ իր իրավասության ոլորտին վերաբերող անհրաժեշտ տեղեկություններ:
Հայտարարում ենք, որ այս փուլում պահաջել ենք կառավարությունից, ինչպես նաև դիմել ենք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ անհրաժեշտ տեղեկատվություն ստանալու համար:
Դիմում ենք ԶԼՄ ներկայացուցիչներին և քաղաքացիներին՝ հայտնելով մեր պատրաստակամությունը ձեր կողմից բացահայտված, ինչպես նաև հիմնավոր կասկած պարունակող տեղեկությունները քննիչ հանձնաժողովում քննարկելու համար:

Следственная комиссия правомочна требовать и получать от соответствующих органов и лиц необходимые сведения, относящиеся к сфере ее компетенции
Уже более месяца, как по требованию как минимум 1/4 депутатов, в силу права, создана следственная комиссия Национального собрания по изучению процесса использования средств, собранных Всеармянским фондом «Айастан» и переданных в государственный бюджет Республики Армения, говорится в заявлении блока «Армения».
«Хоть Никол Пашинян, а также ряд депутатов парламентского большинства и заявляли, что им нечего скрывать, состав следственной комиссии председателем Национального собрания до сих пор не утвержден.
Осуждая это преступное поведение политической власти, руководствуясь Конституцией и конституционным законом о «Регламенте Национального собрания», учитывая, что председатель следственной комиссии назначен силой права, а также известны имена трех членов от оппозиционных фракций «Армения» и «Честь имею», констатируем, что следственная комиссия правомочна требовать и получать от соответствующих органов и лиц необходимые сведения, относящиеся к сфере ее компетенции.
Заявляем, что на данном этапе мы потребовали от правительства, а также обратились к Всеармянскому фонду «Айастан» для получения необходимой информации.
Обращаясь к представителям СМИ и гражданам, хотим отметить о нашей готовности обсудить в следственной комиссии выявленные вами сведения.