ՌԴ Դաշնային խորհուրդն ափսոսում է, որ Վրաստանը հրաժարվել է մասնակցել «3+3» խորհրդատվական ձևաչափին
ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հանձնաժողովի նախագահ Գրիգորի Կարասինը ափսոսանք է հայտնել, որ Վրաստանը հրաժարվել է մասնակցել «3+3» (Ադրբեջան-Հայաստան-Վրաստան + Ռուսաստան-Իրան-Թուրքիա) տարածաշրջանային խորհրդատվական մեխանիզմի մեկնարկային հանդիպմանը։
«Վրաստանի կողմից «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական մեխանիզմի մեկնարկային հանդիպմանը մասնակցելուց հրաժարվելն ափսոսանքի առիթ է տալիս։ Մենք պատրաստ ենք քննարկել խնդրահարույց բոլոր հարցերը, փնտրել ընդհանուր հետաքրքրություն ունեցող թեմաներ, համատեղել շահերը տնտեսական, մարդասիրական ոլորտներում՝ չնայած առկա տարաձայնություններին»,-ասել է Կարասինը ՌԴ-ում Շվեյցարիայի դեսպան Քրիստինա Մարտի Լանգի հետ հանդիպմանը։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ քննարկվել է «3+3» ձևաչափ ստեղծելու նախաձեռնությունը։

В Совете Федерации РФ сожалеют об отказе Грузии участвовать в консультативном формате «3+3»
Глава международного комитета Совфеда России Григорий Карасин выразил сожаление в связи с отказом Грузии участвовать в установочной встрече регионального консультативного механизма «3+3» (Азербайджан-Армения-Грузия + Россия-Иран-Турция).
«Вызывает сожаление отказ Тбилиси участвовать в установочной встрече регионального консультативного механизма «3+3». При этом мы готовы обсуждать все проблемные вопросы и искать объединяющие темы, стыковать интересы в экономике, гуманитарной сфере, несмотря на все имеющиеся противоречия», – сказал Карасин на встрече с послом Швейцарии в РФ Кристиной Марти Ланг.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров заявил на пресс-конференции с министром иностранных дел Ирана Хосейном Амиром Абдоллахианом, что обсуждалась инициатива о том, чтобы создать формат «3+3».