ԱԺ-ն ընդունեց պատվաստման կամ թեստի սերտիֆիկատ չներկայացնող աշխատակցին ընդհուպ ազատելու իրավունք տվող նախագիծը
ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով գործատուին հնարավորություն է տրվում Covid-19-ի դեմ պատվաստման կամ ՊՇՌ թեստի սերտիֆիկատ չներկայացնող աշխատակցին չթույլատրել գտնվել աշխատավայրում, կատարել իր աշխատանքային պարտականությունները, աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հիմքով ընդհուպ լուծել աշխատանքային պայմանագիրը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն ԱԺ նիստում ստացավ 60 «կողմ», 26 «դեմ» ձայներ:
Այսպիսով, ըստ նախագծի՝ եթե աշխատողը չի ներկայացնում կամ պատվաստման, կամ ՊՇՌ թեստավորման մասին փաստաթղթերը, ապա գործատուին իրավունք է տրվում չթույլատրել ներկայանալ աշխատանքի վայր, չվճարել այդ ժամանակահատվածի համար աշխատավարձ: Սահմանված դեպքում աշխատանքի չթույլատրվելու հետևանքով ավելի քան 10 աշխատանքային օր (հերթափոխ) անընդմեջ կամ վերջին երեք ամսվա ընթացքում՝ ավելի քան 20 աշխատանքային օր (հերթափոխ) աշխատողի՝ իր աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու դեպքում գործատուն իրավունք է ստանում լուծել աշխատանքային պայմանագիրը: Աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու դեպքում գործատուն պարտավոր է աշխատողին գրավոր ծանուցել ոչ ուշ, քան 3 օր առաջ:

Парламент Армении принял закон, позволяющий увольнять работников без сертификата о вакцинации или теста
Национальное собрание РА приняло во втором чтении представленный правительством проект закона, которым работодателю предоставляется право не разрешать работнику, не представляющему сертификат на вакцинацию от Covid-19 или тест на ПЦР, находиться на рабочем месте, исполнять свои трудовые обязанности, вплоть до расторжения трудового договора на основании неисполнения трудовых обязанностей.
Как передает «Арменпресс», пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Армении» получил 60 голосов «за», 26 – «против».
Таким образом, согласно проекту, если работник не представляет либо сертификат на вакцинацию, либо ПЦР тест, работодателю предоставляется право не разрешить ему выход на работу и не оплачивать. Если дней не выхода на работу более 10 рабочих дней, непрерывно или в течение последних трех месяцев их более 20 рабочих дней, работодатель получает право расторгнуть трудовой договор за невыполнение трудовых обязанностей. В случае расторжения трудового договора работодатель обязан письменно уведомить работника не позднее, чем за 3 дня.