ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին կոչ ենք անում տեսանելի քայլեր ձեռնարկել. Արցախի ԱԺ խմբակցությունների հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության անկախության հանրաքվեի, մարդու հիմնարար իրավունքների և Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ Արցախի ԱԺ խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին, առաջնորդվելով միջազգային իրավունքի նորմերով, Արցախի ժողովուրդը համաժողովրդական հանրաքվեով վճռական «այո» ասաց արդեն հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի(Արցախի) Հանրապետությանը:
Արցախի ժողովրդի այդ քայլը վերարժևորեց հայի արժանապատվությունը և իր հայրենիքում ազատ ապրելու կամքն ու վճռականությունը:
30 տարիների ընթացքում, որպես ժողովրդի կամքի դրսևորում, արցախահայությունը հայրենի հողում ստեղծել է համամարդկային արժեքներով ապրող ինքնիշխան, իրավական և սոցիալական պետություն:
Ադրբեջանի մշտական սպառնալիքների և թշնամական վերաբերմունքի պայմաններում Արցախի Հանրապետության քայլերը նպատակաուղղված են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմանը:
Ադրբեջանը, խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և համանախագահ պետությունների առջև ստանձնած ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելու պարտավորությունը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների մասնակցությամբ լայնածավալ ռազմական գործողություններ է ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության դեմ, որին զոհ են գնացել հազարավոր մեր հայրենակիցներ, բռնազավթվել է հանրապետության տարածքի մեծ մասը, ոչնչացվել նյութական և ազգային մշակութային ժառանգությունը:
Հետպատերազմյան ամիսներին Ադրբեջանի հայատյացության, սադրիչ, ագրեսիվ հռետորաբանության և այդ ամենից բխող գործողությունների պայմաններում արցախահայությունը, հավատարիմ 1991թ. պատմական որոշումներին, հաղթահարելով դժվարությունները, կառուցում է իր ապագան:
Գլուխ ենք խոնարհում նահատակված բոլոր այն քաջորդիների առջև, ովքեր իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հանուն Արցախի Հանրապետության և արցախահայության ազատ ապրելու իրավունքի:
Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի համար առաջնահերթ են մնում պետության միջազգային ճանաչման, բռնազավթված տարածքների ազատագրման, տեղահանված ազգաբնակչության հայրենադարձության, ռազմագերիների, պատանդների անվերապահ ազատման, հայկական ազգային մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցերը:
Ի դեմս միջազգային հանրության՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին կոչ ենք անում տեսանելի քայլեր ձեռնարկել արցախահայության՝ ազատ ապրելու իրավունքից բխող պահանջների իրացման գործում»:

Призываем страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ к видимым шагам: заявление фракций НС Арцаха
По случаю дня референдума о независимости Республики Арцах, основных правах человека и Конституции Республики Арцах фракции НС Арцаха выступили с заявлением.
«10 декабря 1991 года, руководствуясь нормами международного права, народ Арцаха на всенародном референдуме уже провозглашенной Нагорно-Карабахской Республике (Республике Арцах) сказал решительное «да».
Этот шаг народа Арцаха оценил достоинство армянина, его волю и решимость свободно жить на своей родине.
В течение 30 лет, как проявление воли народа, армяне Арцаха на родной земле создали суверенное, правовое и социальное государство, живущее общечеловеческими ценностями.
В условиях постоянных угроз и враждебного отношения Азербайджана шаги Республики Арцах направлены на сохранение мира и стабильности в регионе.
Азербайджан, нарушив взятые на себя перед Минской группой ОБСЕ и государствами-сопредседателями обязательства по отказу от применения силы и угрозы применения силы, 27 сентября 2020 г. при участии Турции и международных террористических организаций предпринял широкомасштабные военные действия против Республики Арцах, жертвами которых стали тысячи наших соотечественников. Была оккупирована большая часть территории республики, уничтожено материальное и национальное культурное наследие.
В послевоенные месяцы, в условиях арменофобии, провокационной, агрессивной риторики Азербайджана и вытекающих из этого действий, армяне Арцаха, верные принятому в 1991 году историческому решению, преодолевая трудности, строят свое будущее.
Мы преклоняем голову перед всеми погибшими героями, которые отдали свою жизнь во имя права Республики Арцах и армянства Арцаха на свободную жизнь.
Для Республики Арцах и ее народа приоритетными остаются вопросы международного признания государства, освобождения оккупированных территорий, возвращения перемещенного населения, безоговорочного освобождения военнопленных, заложников, защиты армянского национального культурного наследия.
В лице международного сообщества призываем страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ предпринять видимые шаги в деле реализации требований армян Арцаха, вытекающих из его права на свободную жизнь».