Վանա լիճը վտանգված է կլիմայի փոփոխության պատճառով
Թուրքիայի արևելքում գտնվող Վանա լիճը, որը երկրի ամենամեծ լիճն է, աստիճանաբար կորցնում է ջուրը կլիմայի փոփոխության պատճառով, գրել է Sabah-ը։
Նրանց համար, ովքեր առաջին անգամ են այցելում լիճ, Վանա լճի շուրջ ճաքած հողը կարող է բնական աշխարհագրական առանձնահատկություն թվալ: Այնուամենայնիվ, սա իրականում համազգային երաշտի վերջին նշանն է, որը սրվել է կլիմայական ճգնաժամի պատճառով:
Ավելի լայն ավազանը, որն ընդգրկում է Թուրքիայի ամենամեծ լիճը և նրա շրջակայքի այլ ջրային ռեսուրսները, ներկայումս տառապում է սաստիկ երաշտից։ Տեղումների քանակի և գոլորշացման նվազման հետ մեկտեղ, որոնք սրվում են ավելի բարձր ջերմաստիճանների պատճառով, նկատվում է ջրի մակարդակի նվազում: Որոշ տեղերում ջրի մակարդակն իջել է 3 մետրով, իսկ այլ տեղերում մինչև 10 քառակուսի կիլոմետր տարածքներ զուրկ են ջրից։
Միկրոբիալիտները՝ հազարավոր տարիների ընթացքում գոյացած նստվածքաշերտերը, աղետի մասշտաբի ամենավառ ցուցիչներն են։ Այս հնագույն ժայռերը, որոնք նախկինում լճի հատակին տեսել են միայն սուզորդները, արդեն տեսանելի են ցամաքում, ինչը լուսանկարիչներին մեծ հնարավորություններ է տալիս, սակայն անհանգստություն է առաջացնում լճի ապագայի վերաբերյալ: Լճի արբանյակային լուսանկարները հստակ ցույց են տալիս տարիների ընթացքում տեղի ունեցած փոփոխությունները, մինչդեռ փորձագետները զգուշացնում են, որ երաշտն այժմ գլխավոր մտահոգությունն է ամբողջ ավազանի համար:
Պրոֆեսոր Մուստաֆա Աքքուշը զգուշացրել է, որ երաշտի ազդեցությունը լճի վրա միայն կվատթարանա։ «Մեզ ջրային ռեսուրսների լավ կառավարում է պետք՝ ինչպես Վանը, այնպես էլ երաշտային այլ լճերը պահպանելու և փրկելու համար: Մեզ ճիշտ և կայուն ջրային քաղաքականություն է պետք»,-ընդգծել է նա։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Թուրքիան շրջապատված է ծովերով, այն տառապում է ջրի պակասից, և իշխանությունները մշակում են այդ խնդիրը լուծելու ծրագրեր։ Աքքուշն ասել է, որ Վանա լիճն ավելի խոցելի է այլ ջրավազանների համեմատ: «Երկրի բոլոր լճերի ու գետերի մակարդակը նվազել է տեղումների բացակայության պատճառով: Վանա լիճը գտնվում է փակ ավազանում, ջուրը դուրս չի գալիս այլ տարածքներ»,-ասել է նա։ «Այստեղ դինամիկ հավասարակշռություն կա։ Ջուրը Վան է մտնում միայն տեղումների միջոցով, իսկ ջրի ելքը տեղի է ունենում գոլորշացման հաշվին։ Վերջին տարիներին ամառային սեզոնն ավելի երկար է դարձել, իսկ ձմեռները՝ ավելի կարճ։ Հետևաբար, գոլորշացումն ավելի մեծ է, ինչը ցույց է տալիս, որ լիճը ստացած ջրի «յուրաքանչյուր միավորի» դիմաց կորցրել է մոտ «երեք միավոր»»,-հավելել է նա:
Կլիմայի փոփոխությունը կարող է լինել հիմնական մեղավորը, սակայն դա գործոն չէ, հավելել է Աքքուշը։ «Մենք չունենք ջրամատակարարման առողջ քաղաքականություն։ Իհարկե, հնարավոր չէ միջամտել երաշտին և կարճ ժամկետներում վերացնել այն, սակայն կայուն ջրային քաղաքականությունը կօգնի մեզ այս գործընթացից վերականգնվել նվազագույն վնասներ կրելով»։

Озеро Ван в опасности из-за изменения климата
Озеро Ван на востоке Турции, самое большое озеро в страны, постепенно теряет воду из-за изменения климата, оставляя за собой иссушенные земли, пишет «Sabah».
Для посещающих озеро впервые потрескавшаяся земля вокруг озера Ван может показаться естественной географической особенностью. Однако на самом деле это последний признак общенациональной засухи, усугубляемой климатическим кризисом.
Более широкий бассейн, который включает в себя самое большое озеро Турции и другие водные ресурсы вокруг него, в настоящее время страдает от сильной засухи. С уменьшением количества осадков и испарения, усугубляемым более высокими температурами, наблюдается снижение уровня воды. В некоторых местах уровень воды упал на 3 метра, а в других местах территория размером до 10 квадратных километров лишена воды.
Микробиалиты, осадочные отложения, образовавшиеся за тысячи лет, являются наиболее яркими индикаторами масштабов катастрофы. Эти древние скалы, которые раньше видели только дайверы на дне озера, заметно выступают на суше, что дает фотографам прекрасную возможность и вызывает беспокойство о будущем озера. Спутниковые фотографии соленого содового озера, питаемого небольшими ручьями, спускающимися с близлежащих гор, ясно показывают изменения, произошедшие с годами, в то время как эксперты предупреждают, что засуха сейчас является серьезной проблемой для всего бассейна.
Профессор Мустафа Аккуш предупредил, что воздействие засухи на озеро будет только ухудшаться. «Нам необходимо надлежащее управление водными ресурсами для сохранения и спасения как Вана, так и других озер, обреченных на засуху. Нам нужна правильная и устойчивая водная политика», – подчеркнул он.
Несмотря на то, что Турция окружена морями, она страдает от нехватки воды, и власти работают над планами по решению этой проблемы. Аккуш сказал, что озеро Ван более хрупкое по сравнению с другими водоемами. «Все озера и реки по всей стране пострадали от снижения уровня воды, связанного с отсутствием осадков. Озеро Ван расположено в закрытом бассейне, без выхода воды в другие районы», – отметил он.
«Здесь существует динамический баланс. Вода поступает в Ван только через осадки, а выход воды – за счет испарения. В последние годы летний сезон стал длиннее, а зимы короче. Следовательно, испарение выше», – добавил он, указывая на то, что на «каждую единицу» воды, которую набирало озеро, оно теряло около «трех единиц».
Изменение климата может быть главным виновником, но это не фактор, добавил Аккуш: «У нас нет политики здорового водоснабжения. Конечно, вы не можете вмешаться в засуху и ликвидировать ее в короткие сроки, но устойчивая водная политика поможет нам оправиться от этого процесса с наименьшим ущербом».