Չինաստանի ամենատարեց բնակչուհին մահացել է 135 տարեկանում
Չինուհի Ալիմիհան Սեյթին մահացել է 135 տարեկանում: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում անելով տեղի աղբյուրին:
Աղբյուրի տվյալներով՝ Չինաստանի Սինցզյան-Ույղուրական ինքնավար մարզի Կաշգար շրջանում բնակվող քաղաքացին բավականին կատիվ կյանքով է ապրել: Նա զբաղվել է տնային տնտեսությամբ, գործերից գլուխ է հանել գործնականում առանց ուրիշների օգնության, կանոնավոր զբոսանքներ է կատարել և անկախ պատկառելի տարիքից՝ օգնել է թոռներին ծոռներին պահելու հարցում:
Կումուշերիկ համայնքը, որտեղ բնակվել է Ալիմիհան Սեյտին, Չինաստանում հայտնի է որպես երկարակյացների գյուղ: Այնտեղ բավականին մեծ թվով 90-անց բնակիչներ կան: Իշխանությունները ջանում են պահպանել համայնքում երկարակյաց բնակիչների մեծ թիվը: Դրա համար նրանք կանոնավոր կերպով անվճար բուժզննություն են կազմակերպում նրանց համար:

Самая старая жительница Китая умерла в возрасте 135 лет
Китаянка Алимихан Сейти умерла на 136-ом году жизни. Об этом сообщило в субботу агентство «Синьхуа», передает ТАСС.
По его сведениям, гражданка Китая, проживавшая в округе Кашгар Синьцзян-Уйгурского автономного района, вела довольно активный образ жизни. Она занималась домашним хозяйством, обходилась практически без чужой помощи, совершала регулярные прогулки и, несмотря на почтенные годы, помогала внукам ухаживать за правнуками.
Поселок Кумушерик, где жила Алимихан Сейти, известен в КНР как деревня долгожителей: там немало пожилых людей старше 90 лет. Власти заботятся о том, чтобы в этом населенном пункте сохранялась солидная социальная прослойка лиц преклонного возраста. Для этого правительство регулярно организует бесплатные медицинские обследования, предоставляя гражданам льготное лечение.