Արմեն Գևորգյանը տուժող է ճանաչվել
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը տուժող է ճանաչվել՝ սահմանը հատելն արգելելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Արմեն Գևորգյանին՝ ՀՀ պետական սահմանը հատելը չթույլատրելու առթիվ դեռևս երկու տարի առաջ հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացվել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ պահանջելով իրավական գնահատականի արժանացնել ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության ծառայողների գործողությունները, սակայն ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, այնուհետև՝ նաև առաջին ատյանի դատարանը գտել էին, որ ներկայացված հաղորդումը վերացական է, չի պարունակում կոնկրետ տվյալներ՝ հանցագործության հատկանիշների մասին։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ Արմեն Գևորգյանի փաստաբանը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել, որը 2020թ փետրվարի 18-ին բավարարվել էր և վարույթն իրականացնող մարմնին պարտավորեցվել՝ վերացնել Արմեն Գևորգյանի իրավունքների խախտումը։ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք էր ներկայացրել, ինչը վարույթ չէր ընդունվել։ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը մտել է օրինական ուժի մեջ և այդպիսով ՀՔԾ-ն պարտավոր էր նյութեր նախապատրաստել՝ պարզելու, թե արդյո՞ք ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին՝ սահմանը հատելն արգելած ոստիկանության ծառայողների գործողություններում առկա են հանցագործության հատկանիշներ, թե ոչ։
ՀՔԾ քննիչը որոշում է կայացրել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին՝պատճառաբանելով, թե ՀՀ ոստիկանությունը, իբր իրավացիորեն ղեկավարվել է կառավարության որոշմամբ, ըստ որի՝ անձի ազատ տեղաշարժի վերաբերյալ համակարգ մուտքագրված սահմանափակումը կարող է հանվել բացառապես այն դեպքում, երբ առկա է վարույթն իրականացնող մարմնի որոշումը՝ խափանման միջոցը վերացնելու մասին։ Քրեական գործի հարուցումը մերժելու որոշումը ևս վիճարկվել է դատական կարգով. դատարանը բավարարել է փաստաբանի բողոքը, ինչի հիման վրա հետագայում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հատկանիշներով։
Պարզվում է, սակայն, նախաքննական մարմինը որոշել էր կարճել հարուցված քրեական գործի վարույթը՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով՝ Արմեն Գևորգյանին այդպես էլ տուժողի կարգավիճակ չտալով, ինչով, ըստ փաստաբանի, խախտվում էր Գևորգյանի արդար դատաքննության իրավունքը։ Ալեքսանյանը նշեց, որ կարճման որոշման դեմ բողոք էր ներկայացրել, ինչը դատախազի կողմից բավարարվել է, գործի քննությունը՝ վերսկսվել։ Վերաբացված վարույթի շրջանակներում Արմեն Գևորգյանը նախօրեին տուժող է ճանաչվել։ Բացի այդ՝ վարույթն իրականացնող մարմինը պետք է հարցաքննեն նաև ԱԱԾ և ՀՀ ոստիկանության ծառայողներին, որոնք իրականացրել են ՍԷԿՏ համակարգից տվյալները հեռացնելու և ավելացնելու վերաբերյալ լիազորությունները։

Армен Геворгян признан потерпевшим
Бывший вице-премьер РА, депутат парламента от блока «Армения» Армен Геворгян признан потерпевшим в рамках уголовного дела, возбужденного по факту запрета на пересечении границы. Об этом «ФактИнфо» сообщил адвокат Эрик Алексанян.
Как уже ранее агентство сообщало, в связи с отказом Армену Геворгяну в разрешении на выезд из Армении еще два года назад генеральному прокурору было подано заявление о преступлении с требованием удостоить правовой оценки действия Главного управления угрозыска Полиции. Однако Генпрокуратура РА, а вслед за ней и суд первой инстанции посчитали, что поданное заявление носит абстрактный характер, не содержит конкретных данных о признаках преступления.
Решение суда первой инстанции адвокат Армена Геворгяна обжаловал в апелляционном порядке. Апелляционный суд 18 февраля 2020 года удовлетворил жалобу и обязал орган, осуществляющий производство, устранить нарушение прав Армена Геворгяна. Генпрокурор РА Артур Давтян подал кассационную жалобу на решение Апелляционного суда, которая не была принята к производству. Решение Апелляционного суда вступило в силу, и таким образом ССС обязали подготовить материалы и установить наличие или отсутствие признаков преступления в действиях сотрудников Полиции, запретивших Армену Геворгяну пересечь границу.
Следователь ССС принял решение об отказе в возбуждении уголовного дела, сославшись на то, что полиция РА якобы справедливо руководствовалась решением правительства, согласно которому внесенное в систему ограничение на свободное передвижение лица может быть снято исключительно в случае наличия решения осуществляющего производство органа об отмене меры пресечения. Решение об отказе в возбуждении уголовного дела тоже было оспорено в судебном порядке. Суд удовлетворил жалобу адвоката. На основании этого впоследствии было заведено уголовное дело по статье 308 (злоупотребление должностными полномочиями) УК РА.
Выясняется, однако, что орган предварительного следствия решил прекратить производство по уголовному делу за отсутствием состава преступления, так и не присвоив Армену Геворгяну статуса потерпевшего, что, по словам адвоката, являлось нарушением права Геворгяна на справедливое судебное разбирательство.
Алексанян сообщил, что подал жалобу на решение о прекращении производства, которая прокурор удовлетворил; расследование дело возобновилось. В рамках вновь открывшегося производства Армен Геворгян накануне был признан потерпевшим. Кроме того, орган, осуществляющий производство, должен допросить также сотрудников СНБ и полиции РА, которые осуществляли полномочия по удалению и добавлению данных в ИСПЭУ и добавлению туда.