Կառավարության անդամները, որոնք հեռու են պետական կառավարումից․ անուններ ու փաստեր
Օրերս պաշտոնին հրաժարեշտ տվեց Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։ ՔՊ-ն երկու հիմնավորում ուներ՝ խոստումները չի կատարել, բացի այդ՝ կուսակցությունից դուրս է եկել։ Նախընտրական խոստումները չկատարելու մասին ձևակերպումը շատ ուշագրավ էր, որովհետև Նիկոլ Փաշինյանի երեքուկեսամյա կառավարման ընթացքում կառավարությունը տապալել է իր խոստումները գրեթե ամբողջությամբ։ Իսկ ո՞րն է պատճառը։ Գլխավոր պատճառների թվում Նիկոլ Փաշինյանի կադրային քաղաքականությունն է․ կադրերի մեծամասնության մասնագիտությունից չի բխում իր պաշտոնը, բարձր պաշտոններում նշանակված գրեթե բոլոր անձինք մինչ հեղափոխությունը հեռու են եղել պետական կառավարման համակարգից՝ Նիկոլ փաշինյանից սկսած, և կան անգամ անձինք, որոնք չունեն դիպլոմ, բայց ունեն բարձր պաշտոն՝ դարձյալ Նիկոլ Փաշինյանից սկսած։
Ստորև ներկայացնում ենք փոքր մասն այն բարձր պաշտոնյաների, որոնք պետական կառավարմանը սկսել են ծանոթանալ միայն բարձր պաշտոնի նշանակվելուց հետո։
Նարեկ Մկրտչյան
ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար
Պատմական գիտությունների թեկնածու է, զբաղվել է դասախոսական գործունեությամբ, 2018-ից հետո դարձել է պատգամավոր։ Պետական ապարատում հայտնվել է հեղափոխությունից հետո։
Անահիտ Ավանեսյան
ՀՀ Առողջապահության նախարար
Մասնագիտությամբ իրավաբան է, պետական ապարատում աշխատել է 2018-ից հետո, եղել է ԱՆ տեղակալ, հետո` նախարար։
Արարատ Միրզոյան
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար
Պատմական գիտությունների թեկնածու է։ 2017-ից է եղել ԱԺ պատգամավոր, հեղափոխությունից հետո` փոխվարչապետ, ԱԺ նախագահ, ԱԳ նախարար։ Մինչ նախարար նշանակվելը, դիվանագիտական համակարգի հետ առնչություն չի ունեցել։
Վահան Քերոբյան
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար
Ունի մաթեմատիկոսի որակավորում: Menu.am-ի հիմնադիրն է, «Սթար Դիվայդ» ՓԲԸ` գործադիր տնօրեն է եղել, որը սնանկ է ճանաչվել՝ 2013 թվականին։ Կառավարությունում հայտնվել է 2020է․ նոյեմբերից՝ կապիտուլյացիայից հետո։
Սուրեն Պապիկյան
ՀՀ Պաշտպանության նախարար
Մասնագիտությամբ պատմաբան է, մինչ հեղափոխությունը աշխատել է պատմության ուսուցիչ` դպրոցում։ Ըստ տեղեկությունների` զինծառայության ժամանակ իր հրամանատարին դանակահարել է, դատապարտվել է: Պետական կառավարման համակարգում է հեղափոխությունից հետո։
Պաշտպանության հետհեղափոխական մյուս նախարարները
Վաղարշակ Հարությունյան
Ունի զինվորական կրթություն, մեկ տարով եղել է ՀՀ պաշտմանության նախարար` 1999-2000թթ․, 2002 թ-ին՝ աստիճանազրկվել է․ մինչ 2020թ-ը հեռու է եղել Զինված ուժերից։ 20 տարվա դադարից հետո, դարձյալ նշանակվել է Պաշտպանության նախարար։
Արշակ Կարապետյան
Ունի ռազմական կրթություն․ 2021 թվականին նշանակվեց պաշտպանության նախարար, այն դեպքում, երբ 2016-ի ապրիլյան պատերազմից հետո ազատվել էր Գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության պետի պաշտոնից՝ թերացումների համար։
Գնել Սանոսյան
ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար
Մասնագիտությամբ աշխարհագրագետ է: Եղել է աշխարհագրության ուսուցիչ։ Պետական համակարգում է հեղափոխությունից հետո։
Ռազմիկ Պետրոսյան
ՀՀ Արագածոտնի մարզպետ
Պաշտոնի է նշանկվել օրենքի խախտումով՝ չունի բարձրագույն կրթություն։
Կարեն Սարգսյան
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետ
Ունի մարզական լրագրողի որակավորում։ Պետական համակարգում չի աշխատել։ 2009-2015թթ.-տեղափոխվել է ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվա, զբաղվել ձեռներեցությամբ։ «Խոպանից» վերադառնալուց և հեղափոխությունից հետո, գործը փոխել է մարզպետի պաշտոնով։
Արամ Խաչատրյան
ՀՀ Լոռու մարզպետ
Մինչ հեղափոխությունը եղել է ռազմագիտության ուսուցիչ։ Պետական համակարգում է հայտնվել հեղափոխությունից հետո։
Նազելի Բաղդասարյան
ՀՀ Շիրակի մարզպետ
Մասնագիտությամբ իրավաբան է, աշխատել է որպես իրավական լրագրող՝ մինչ հեղափոխությունը։ Պետական կառավարման համակարգում է հայտնվել հեղափոխությունից հետո։
Մելիքսեթ Պողոսյան
ՀՀ Սյունիքի մարզպետ
Նշանակվել է օրենքի խախտմամբ։ Համաձայն պաշտոնական կենսագրության՝ չունի բարձրագույն կրթություն, դպրոցն ավարտելուց հետո աշխատանքի է անցել գյուղի կոլտնտեսությունում:
Արարատ Գրիգորյան
ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետ
Մասնագիտությամբ իրավաբան է, աշխատել է որպես փաստաբան։ Պետական կառավարման համակարգում է 2019 թվականից։
Հայկ Ղալումյան
ՀՀ Տավուշի մարզպետ
Աշխատել է բանկում։ Պետական համակարգում է 2019 թվականից։ Նիկոլ Փաշինյանի քավորն է։
Ռոմանոս Պետրոսյան
ՀՀ Պետական վերահսկողական ծառայության պետ
Մասնագիտությամբ երկրաբան է, աշխատել է սուպերմարկետում։ Հեղափոխությունից հետո հայտնվել է մարզպետի պաշտոնին։
Լիլիթ Մակունց
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան
Հեղափոխությունից առաջ եղել է դասախոս Հայ-Ռուսական համալսարանում։ Պետական կառավարման համակարգում է հայտնվել հեղափոխությունից հետո։
Արգիշտի Քյարամյան
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ
Մասնագիտությամբ իրավաբան է, հեղափոխությունից հետո եղել է ՊՎԾ ղեկավարի օգնական, ղեկավարի տեղակալ, ծառայության ղեկավարի պարտականությունների կատարող, մեկ օրով ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ապա ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ, ԱԱԾ տնօրեն: ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ: ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ: Եվ այս ամենը՝ երեք տարում։
ՊՎԾ մյուս նախկին պետերը
Դավիթ Սանասարյան
Մասնագիտությամբ իրավաբան է, եղել է պատգամավորի օգնական, Երևանի ավագանու անդամ, «Ժառանգություն» կուսակցության մամուլի քարտուղար: Պետական կառավարման համակարգում հայտնվել է հեղափոխությունից հետո՝ նշանակվել է ՊՎԾ պետ, քրեական գործ է հարուցված, ունի մեղադրյալի կարգավիճակ։
Տիգրան Ուլիխանյան
Մասնագիտությամբ տնտեսագետ է, աշխատել է մասնավոր ոլորտում։ 2018-ից հետո պատգամավոր է դարձել։
ՀՀ վարչապետ
Որևէ առնչություն չի ունեցել պետական կառավարմանը, ավելին՝ 2008 թվականի մարտի 1-ի-ից հետո եղել է հետախուզման մեջ, մեկ տարի 4 ամիս փախել է արդարադատությունից, այնուհետև կալանավորվել է և դատապարտվել 7 տարվա ազատազրկման՝ 2008 թ. մարտի 1-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու համար։ 2011թ․ համաներվել է։

Члены правительства, которые далеки от госуправления: имена и факты
На днях мэр Еревана Айк Марутян подал в отставку. Правящий «Гражданский договор» привел два обоснования: Марутян не выполнил обещаний, кроме того, покинул партию. Формулировка о невыполнении предвыборных обещаний, однако, была весьма примечательной, поскольку в течение трехлетнего правления Никола Пашиняна правительство почти полностью провалило все свои обещания. Почему же? В числе главных причин – кадровая политика Никола Пашиняна. Должности большинства кадров не связаны с их профессиями, почти все лица, назначенные на высокие должности, до революции, в том числе Никол Пашинян, были далеки от системы государственного управления. Есть даже лица, у которых нет диплома, но они занимают высокую должность, то же касается самого Никола Пашиняна.
Ниже представляем небольшую часть тех высокопоставленных чиновников, которые начали знакомиться с государственным управлением только после назначения на высокую должность.
Нарек Мкртчян
Министр труда и социальных вопросов РА
Кандидат исторических наук, занимался преподавательской деятельностью, после 2018 года стал депутатом. В государственном аппарате он оказался после революции.
Анаит Аванесян
Министр здравоохранения РА
По специальности юрист, работала в госаппарате после 2018 года, являлась заместителем министра здравоохранения, затем министром.
Арарат Мирзоян
Глава МИД РА
Кандидат исторических наук. С 2017 года был депутатом НС, после революции занимал должности вице-премьера, председателя НС, министра иностранных дел. До назначения министром не имел отношения к дипломатической сфере.
Ваан Керобян
Министр экономики РА
Имеет квалификацию математика. Основатель Menu.am (служба доставки еды), был исполнительным директором ЗАО «Стар Дивайд», признанным банкротом в 2013 году. В правительстве появились после капитуляции, с ноября 2020г.
Сурен Папикян
Министр обороны РА
По специальности историк, до революции работал учителем истории в школе. Согласно определенным сведениям, во время службы в армии ранил ножом своего командира, за что был осужден. В государственном аппарате оказался после революции.
Другие постреволюционные министры обороны:
Вагаршак Арутюнян
Имеет военное образование, был министром обороны РА в 1999-2000 гг., в 2002 г. был лишен воинского звания генерал-лейтенанта, до 2020 г. был далек от Вооруженных сил. После 20-летнего перерыва вновь был назначен министром обороны.
Аршак Карапетян
Имеет военное образование. В 2021 году был назначен министром обороны, в то время как после апрельской войны 2016 года был освобожден от должности начальника управления разведки Генштаба ВС РА за определенные упущения.
Гнел Саносян
Министр территориального управления и инфраструктур РА
Был учителем географии. В государственной системе оказался после революции.
Размик Петросян
Губернатор Арагацотна
Назначен на должность с нарушением закона – не имеет высшего образования.
Карен Саркисян
Губернатор Гегаркуника
Имеет квалификацию спортивного журналиста. В государственной системе не работал. 2009-2015гг. переехал в столицу РФ Москву, занимался предпринимательством. После возвращения и революции стал губернатором.
Арам Хачатрян
Губернатор Лори
До революции преподавал начальную военную подготовку (НВП). В государственной системе оказался после революции.
Назели Багдасарян
Губернатор Ширака
По специальности юрист, до революции работала журналистом в сфере права. В системе государственного управления оказалась после революции.
Меликсет Погосян
Губернатор Сюника
Назначен с нарушением закона. Согласно официальной биографии, не имеет высшего образования, после окончания школы приступил к работе в колхозе села.
Арарат Григорян
Губернатор Вайоц Дзора
По специальности юрист, работал адвокатом. Оказался в системе государственного управления с 2019 года.
Айк Галумян
Губернатор Тавуша
Работал в банке. В государственная системе с 2019 года. Является крестным Никола Пашиняна.
Романос Петросян
Начальник Государственной контрольной службы РА
По специальности геолог, работал в супермаркете. После революции оказался на посту губернатора.
Лилит Макунц
Посол Армении в США
До революции была преподавателем в Армяно-Российском университете. В системе государственного управления оказалась после революции.
Аргишти Кярамян
Председатель Следственного комитета РА
По специальности юрист, после революции был помощником руководителя Государственной контрольной службы, заместителем руководителя, исполняющим обязанности руководителя службы, на один день являлся заместителем председателя Следственного комитета РА, затем заместителем главы СНБ, после главой СНБ.
Другие руководители Государственной контрольной службы:
Давид Санасарян
По специальности юрист, был помощником депутата, членом Совета старейшин Еревана, пресс-секретарем партии «Наследие». В системе госуправления он оказался после революции, был назначен начальником ГКС, после было возбуждено уголовное дело, имеет статус обвиняемого.
Тигран Улиханян
По специальности экономист, работал в частной сфере. После 2018 года стал депутатом.
Премьер-министр РА
Ни имел никакого отношения к сфере госуправления. Более того, после 1 марта 2008 года находился в розыске, год 4 месяца скрывался, затем был арестован и приговорен к 7 годам лишения свободы из-за организации массовых беспорядков 1 марта 2008 года. В 2011 году был амнистирован.