«Խնդիրներ կան Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև, իսկ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցն է». Պեսկովը պատասխանել է Չավուշօղլուի հայտարարությանը
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունն առ այն, որ Անկարան չի կարող մի կողմ քաշվել Ուկրաինային առնչվող հարցերում:
«Խնդիրները Մոսկվայի և Կիևի միջև չեն: Խնդիրներ կան Ամերիկայի և Ռուսաստանի միջև: Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի: Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցն է»,-Gazeta.ru-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը՝ պատասխանելով հարցին, թե հնարավոր է արդյոք դաշինքում Թուրքիայի դրական դերը ՌԴ-ի համար:
«ՆԱՏՕ-ի երկրները տարբեր դիրքորոշումներ ունեն: Կան երկրներ, որոնք ծայրահեղ դիրքորոշումներ են զբաղեցնում, որոնք բարեկամական չեն մեզ համար»,-հավելել է Պեսկովը:
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Անկարան չի արհամարհի իր սկզբունքները և սերտ հարաբերություններն Ուկրաինայի հետ՝ Ռուսաստանի հետ լայն հարաբերությունների պատճառով:

Кремль оценил заявление МИД Турции о невозможности остаться в стороне в вопросах Украины
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал заявление МИД Турции о невозможности Анкары оставаться в стороне в вопросах Украины, сообщает «Gazeta.ru».
«Сложности есть не между Москвой и Киевом. Сложности есть между Америкой и Россией. Россией и НАТО. Турция – союзник НАТО», – сказал представитель Кремля.
Журналисты спросили Пескова, возможна ли позитивная роль Турции в альянсе для РФ.
«Страны НАТО занимают разную позицию. Есть страны, которые занимают крайние позиции, недружественные нам. Есть склонные к тому, чтобы учитывать реальную озабоченность РФ. Такие страны могут внести позитив», – подытожил Песков.
Ранее министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара не будет игнорировать свои принципы и тесные отношения с Украиной из-за обширных отношений с Россией.
По его словам, во многих сложных ситуациях, подобных этой, Турция делает то, чего требуют дух времени и национальная безопасность страны.