ՆԱՏՕ-ն վտանգավոր սադրանքներ է կազմակերպում ՀԱՊԿ անդամ երկրների սահմանների մոտակայքում. Զաս
ՆԱՏՕ-ին ուղղված անվտանգության երաշխիքների մասին ՌԴ առաջարկներից հետո լարվածությունն արևելյաեվրոպական ուղղությամբ պետք է նվազի: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
Գործակալության փոխանցմամբ՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու արևմտյան սահմաններին տիրող իրավիճակը «հեռու է կայուն լինելուց»:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ի ռազմական ենթակառուցվածքների համալրում է տեղի ունենում, այդ թվում և հարձակողական առաջադրանքներ կատարելու համար նախատեսված զորամիավորումների, ինչպես նաև թշնամական հռետորաբանության ուժեղացում, նոր պատժամիջոցների սահմանում, վտանգավոր սադրանքների կազմակերպում ՀԱՊԿ անդամ երկրների սահմանների մոտակայքում:
«Այդ իրադարձությունները չեն կարող չանհանգստացնել և, իհարկե, դրանք չեն մնում առանց կազմակերպության ուշադրության… Կարծում եմ, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքին արված Ռուսաստանի առաջարկներից հետո ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու արևելաեվրոպական ուղղությամբ լարվածությունը կնվազի»,-ասել է Զասը:
«Պատերազմ ոչ ոք չի ցանկանում»,-ընդգծել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ ԱԳՆ-ն երկու փաստաթուղթ է հրապարակել ՆԱՏՕ-ին արվող անվտանգության առաջարկների մասին, որոնցից մեկով նախատեսվում է, որ դաշինքը երաշխիքներ տրամադրի, որ չի ընդլայնվելու արևելյան, այսինքն՝ Ուկրաինայի ուղղությամբ:

В ОДКБ заявили о наращивании военной инфраструктуры НАТО
После предложений РФ к НАТО по гарантиям безопасности напряженность на восточно-европейском направлении должна снизиться, заявил в понедельник генсек ОДКБ Станислав Зась, передает РИА «Новости».
Он отметил, что на западных границах зоны ответственности Организации обстановка «далека от стабильной».
По словам генсека ОДКБ, происходит наращивание военной инфраструктуры НАТО, «в том числе группировок войск, способных решать наступательные задачи», усиление враждебной риторики, введение новых санкций, организация опасных провокаций в непосредственной близости от границ государств–членов ОДКБ.
«Эти события не могут не беспокоить, и, разумеется, они не остаются без внимания Организации… Полагаю, что после предложений России Североатлантическому альянсу по гарантиям безопасности напряженность на восточно-европейском направлении в зоне ответственности ОДКБ должна снизиться», – заявил Зась.
«Войны никто не хочет», – подчеркнул он в интервью изданию «Союзники. ОДКБ».
Россия 17 декабря опубликовала проекты договора с США и соглашения с государствами-членами НАТО, в которые включены, в частности, положения о взаимных гарантиях безопасности в Европе, о неразмещении ракет средней и меньшей дальности в зоне досягаемости друг друга и отказе от дальнейшего расширения НАТО, в том числе за счет бывших республик СССР. Как заявлял РИА Новости замглавы МИД РФ Сергей Рябков, если НАТО и США не отреагируют на требование РФ о гарантиях безопасности, это может привести к новому витку конфронтации.