Հնդկաստանի կառավարությունը սառեցրել է Մայր Թերեզայի միսիոներների բարեգործական հիմնադրամի բանկային հաշիվները
Հնդկաստանի կառավարությունը սառեցրել է Արևմտյան Բենգալիայում Մայր Թերեզայի միսիոներական բարեգործական հիմնադրամի բանկային հաշիվները՝ հանգստյան օրերին Սուրբ ծննդի տոնակատարությունների դեմ բողոքի ցույցերից հետո, հայտնում է Reuters-ը։
Հինդուների խմբերը տապալել են Սուրբ ծննդի պատարագը Հնդկաստանի որոշ հատվածներում՝ առաջիկա ամիսներին կայանալիք տեղական ընտրություններից առաջ:
Հինդուների կոշտ կազմակերպությունները բազմիցս հիմնադրամին մեղադրել են բարեգործության շղարշի ներքո դավանափոխության ծրագրեր իրականացնելու մեջ:
«Ցնցված եմ այն բանից հետո, երբ իմացա, որ Սուրբ ծննդին Մայր Թերեզայի բարեգործական միսիոներների բոլոր հաշիվները Հնդկաստանում սառեցվել են»,-Twitter-ում գրել է նահանգի գլխավոր նախարար Մամատա Բաներջին։ «Նրանց 22 000 պացիենտներն ու աշխատակիցները մնացել են առանց սննդի և դեղորայքի։ Թեև օրենքն առաջնային նշանակություն ունի, մարդասիրական ջանքերը չի կարելի սպառնալիքի տակ դնել»,-ասել է ընդդիմության առաջնորդ և կառավարության խիստ քննադատ Բաներջին:
Նոբելյան մրցանակակիր, հռոմեական կաթոլիկ միանձնուհի Մայր Թերեզան, ով մահացել է 1997 թվականին, 1950 թվականին հիմնադրել է «Գթության միսիոներները»։ Գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Արևմտյան Բենգալիայի արևելյան նահանգում։ Կազմակերպությունում ընդգրկված են ավելի քան 3000 միանձնուհիներ ամբողջ աշխարհում, որոնք ղեկավարում են հոսփիսներ, համայնքային խոհանոցներ, դպրոցներ, բորոտների գաղութներ և որբանոցներ:
Կալկաթայի արքեպիսկոպոսական փոխանորդ Դոմինիկ Գոմեսն ասել է, որ Արևմտյան Բենգալիայում հաշիվների սառեցումը «դաժան սուրբծննդյան նվեր էր աղքատներից ամենաաղքատների համար»:

Правительство Индии заморозило банковские счета благотворительного фонда миссионеров матери Терезы
Правительство Индии заморозило банковские счета благотворительного фонда миссионеров матери Терезы в Западной Бенгалии после протестов против празднования Рождества в выходные дни, передает «Reuters».
Группы индуистов сорвали рождественскую мессу в некоторых частях Индии в преддверии местных выборов в ближайшие месяцы.
Жесткие индуистские организации неоднократно обвиняли фонд в проведении программ обращения в веру под видом благотворительности.
«В шоке, после того как узнал, что на Рождество, заморозили все счета благотворительных миссионеров Матери Терезы в Индии!» - написал в «Twitter» главный министр штата Мамата Банерджи.
«Их 22 000 пациентов и сотрудников остались без еды и лекарств. Хотя закон имеет первостепенное значение, нельзя ставить под угрозу гуманитарные усилия», – сказал Банерджи, лидер оппозиции и активный критик правительства.
Лауреат Нобелевской премии Мать Тереза, римско-католическая монахиня, умершая в 1997 году, в 1950 году основала благотворительную организацию «Миссионеры милосердия». Штаб-квартира находится в восточном штате Западная Бенгалия, в организации более 3000 монахинь по всему миру, которые руководят хосписами, общественными кухнями, школами, колониями для прокаженных и приютами для брошенных детей.
Генеральный викарий Доминик Гомеш из Архиепископии Калькутты сказал, что замораживание счетов в Западной Бенгалии было «жестоким рождественским подарком беднейшим из бедных».