Չինաստանը 2030 թվականին դոլարային արտահայտությամբ աշխարհի առաջատար տնտեսությունը կդառնա
Համաշխարհային տնտեսության արտադրության ծավալը հաջորդ տարի առաջին անգամ կգերազանցի 100 տրիլիոն դոլարը, և մի փոքր ավելի երկար կպահանջվի, քան նախկինում ենթադրվում էր, որպեսզի Չինաստանը առաջ անցնի թիվ մեկ տնտեսություն համարվող Միացյալ Նահանգներից:
Բրիտանական Cebr խորհրդատվական ընկերությունը կանխատեսել է, որ 2030 թվականին Չինաստանը կդառնա աշխարհի առաջատար տնտեսությունը դոլարային արտահայտությամբ՝ երկու տարի ուշ, քան նախորդ տարվա Համաշխարհային տնտեսական լիգայի կանխատեսումները։
Ըստ երևույթին, Հնդկաստանը հաջորդ տարի առաջ կանցնի Ֆրանսիայից, իսկ 2023 թվականին Բրիտանիայից՝ վերականգնելու իր դիրքը որպես աշխարհի վեցերորդ խոշոր տնտեսություն:
«2020-ականների կարևոր հարցն այն է, թե ինչպես է գլոբալ տնտեսությունը հաղթահարելու ինֆլյացիան, որը ԱՄՆ-ում հասել է 6.8 տոկոսի»,-ասաց Cebr-ի փոխնախագահ Դուգլաս ՄակՈւիլիամսը: «Մենք հուսով ենք, որ համեմատաբար համեստ ճշգրտումը վերահսկողության տակ կվերցնի էներգիայից անկախ տարրերը: Եթե ​​ոչ, ապա աշխարհը պետք է պատրաստվի ռեցեսիայի 2023 կամ 2024 թվականին»:
Զեկույցը ցույց է տվել, որ Գերմանիան 2033 թվականին տնտեսական արտադրանքով Ճապոնիայից առաջ անցնելու ճանապարհին է: Ռուսաստանը կարող է դառնալ տասը խոշորագույն տնտեսություններից մեկը մինչև 2036 թվականը, իսկ Ինդոնեզիան կարող է իններորդ տեղը զբաղեցնել 2034 թվականին:

Китай станет ведущей экономикой мира в долларовом выражении в 2030 году
Мировой экономический объем производства впервые превысит 100 триллионов долларов в следующем году, и Китаю потребуется немного больше времени, чем предполагалось ранее, чтобы обогнать Соединенные Штаты, как экономику №1.
Британская консалтинговая компания «Cebr» предсказала, что Китай станет ведущей экономикой мира в долларовом выражении в 2030 году, на два года позже, чем прогнозировалось в прошлогоднем отчете Мировой экономической лиги.
Индия, похоже, в следующем году обгонит Францию, а в 2023 году – Великобританию, чтобы вернуть себе место шестой по величине экономики в мире.
«Важным вопросом на 2020-е годы является то, как мировая экономика справится с инфляцией, которая в США достигла 6,8%, – сказал заместитель председателя правления «Cebr» Дуглас МакВильямс. – Мы надеемся, что относительно скромная корректировка позволит взять под контроль энергонезависимые элементы. Если нет, то миру нужно будет подготовиться к рецессии в 2023 или 2024 году».
Согласно отчету показал, что Германия на пути к тому, чтобы обогнать Японию по объему экономического производства в 2033 году. Россия может войти в десятку крупнейших экономик к 2036 году, а Индонезия может занять девятое место в 2034 году.