Ադրբեջանի և Թուրքիայի պատերազմական հանցագործությունները պետք է հստակ փաստագրվեն. Փալոն
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ֆրանկ Փալոնն անդրադարձել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից ստորագրված ԱՄՆ ազգային պաշտպանության մասին օրենքին։ Փալոնն իր թվիթերյան էջում գրառում է արել` ասելով, որ Բայդենի կողմից ստորագրված օրենքը Թուրքիային և Ադրբեջանին առնչվող կարևոր դրույթներ է պարունակում:
«Ազգային պաշտպանության մասին օրենքը, որը ստորագրեց Բայդենը, կարևոր դրույթներ է ներառում, որոնք ուղղված են Ադրբեջանին և Թուրքիային պատասխանատվության ենթարկելուն Արցախում կատարած ռազմական հանցագործությունների համար: Ես կհետևեմ, որ պահանջվող զեկույցները ճշգրիտ լինեն այդ հանցագործությունները փաստագրելիս»,-գրել է Փալոնը։
Հավելենք, որ Բայդենը ստորագրել է Ազգային պաշտպանության օրենքը (NDAA) 2022թ. համար, որով նախատեսում է 770 միլիարդ դոլարի հատկացում պաշտպանական կարիքների համար։

Баку и Анкару привлекут к ответственности: конгрессмен о подписанном Байденом законе
Член Палаты представителей Конгресса США Фрэнк Паллоун прокомментировал закон о национальной обороне, подписанный президентом Джо Байденом. В своем «Twitter» конгрессмен пишет, что закон содержит в себе весьма важные элементы, касающиеся Турции и Азербайджана.
«Закон о национальной обороне, который подписал Байден, включает важные положения, направленные на привлечение Турции и Азербайджана к ответственности за военные преступления в Арцахе», – отмечает Паллоун.
Политик обещает быть последовательным в том, чтобы требуемые доклады максимально точно зафиксировали факты преступлений.
Байден ранее подписал Закон о национальной обороне (NDAA) на 2022 финансовый год, предусматривающий расходы на оборонные нужды в размере 770 миллиардов долларов.