Հնդկաստանում ձերբակալել են հինդու կրոնական առաջնորդին՝ առաջնորդ Մահաթմա Գանդիին վիրավորելու համար
Հնդկաստանի ոստիկանությունը ձերբակալել է հինդու կրոնական առաջնորդին՝ Հնդկաստանի անկախության շարժման առաջնորդ Մահաթմա Գանդիին վիրավորելու եւ նրան սպանողին գովաբանելու համար, հայտնել է AP-ն։
Մահաթմա Գանդիին սպանել են հինդու ծայրահեղականները 1948 թվականին Հնդկաստանի մայրաքաղաքում աղոթքի ժամանակ:
Կալիչարան Մահարաջը ձերբակալվել է կենտրոնական Մադհյա Պրադեշ նահանգում՝ այս շաբաթ ավելի վաղ ունեցած ելույթում կրոնական խմբերի միջեւ ատելություն հրահրելու համար, հայտնել է Press Trust of India-ն՝ վկայակոչելով ոստիկան Պրաշանտ Ագրավալային:
Լրատվամիջոցների տեղեկությունների համաձայն՝ Մահարաջն ասել է. «Գանդին քանդեց երկիրը... ողջունում եմ Նատուրամա Գոդսեին, ով սպանեց նրան»:
Մահարաջին պաշտոնապես մեղադրանք կառաջադրվի այն բանից հետո, երբ ոստիկանությունն ավարտի հետաքննությունը։ Եթե ​​նա մեղավոր ճանաչվի, կարող է դատապարտվել հինգ տարվա ազատազրկման։

В Индии арестован индуистский религиозный лидер за оскорбление лидера Махатма Ганди
Индийская полиция арестовала индуистского религиозного лидера за оскорбление лидера независимости Индии Махатма Ганди и восхваление его убийцы, передает AP.
Махатма Ганди был застрелен индуистским экстремистом во время молитвенного собрания в индийской столице в 1948 году.
Каличаран Махарадж был арестован в центральном штате Мадхья-Прадеш за разжигание ненависти между религиозными группами в своем выступлении ранее на этой неделе, сообщает информационное агентство «Press Trust of India» со ссылкой на офицера полиции Прашанта Агравала.
По сообщениям СМИ, Махарадж сказал: «Ганди разрушил страну ... приветствую Натураму Годсе, который убил его».
Ему будет предъявлено официальное обвинение после того, как полиция завершит расследование. Если его признают виновным, он может быть приговорен к тюремному заключению до пяти лет.