Հունաստանում տունիկայով կնոջ հնագույն արձան է հայտնաբերվել
Հույն հնագետները տունիկայով կնոջ արձան են հայտնաբերել։ Նախնական հաշվարկներով` այն ստեղծվել է Հռոմեական կայսրության օրոք։ Այս մասին հայտնել է Հունաստանի մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Արձանը հայտնաբերվել է հնագույն Էպիդաուրուս քաղաքում, որը գտնվում է Պելոպոննեսի հյուսիս-արևելքում: Այն հայտնի է Ասկլեպիոսի տաճարով և թատրոնով, որտեղ ամեն տարի թատերական ներկայացումներ են անցկացվում։ Այնտեղ անընդհատ հնագիտական ​​աշխատանքներ են տարվում։
«Հինգշաբթի` դեկտեմբերի 16-ին, հին Էպիդաուրուսի շուկայում կարևոր գտածո է հայտնաբերվել։ Դա կնոջ բնական չափերի մարմարե արձան է՝ շատ լավ որակի։ Արձանը հայտնաբերվել է առանց ձեռքերի և գլխի, որոնք հավանաբար պոկվել են ընկնելու ժամանակ»,-ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
«Այս տարվա պեղումների սեզոնն արդեն ավարտվել էին, բայց հորդառատ անձրևները քշել են հողը և մերկացրել արձանի հետնամասի մի հատվածը տեղանքում, որտեղ աշխատանքները դեռ ավելի խորը շերտերի չէին հասել: Տարածքում անմիջապես պեղումներ են իրականացվել»,-հայտնել են նախարարությունից։
Քանդակի աղջկա է պատկերում` տունիկայով և թիկնոցով։ Այդպիսի կերպարը բնորոշ է հին ժամանակներում ամուսնացած կանանց քանդակներին։ Այդպես հաճախ պատկերվում էր Հիգիան կամ Հիգեան՝ առողջության աստվածուհին, Ասկլեպիոսի կինը կամ դուստրը:

В Греции нашли древнюю статую женщины в тунике
Греческие археологи обнаружили статую женщины в тунике. По предварительной оценке, она была создана во времена Римской империи. Об этом сообщило министерство культуры и спорта Греции, передает РИА «Новости».
Ее нашли в древнем городе Эпидавр, расположенном на северо-востоке Пелопоннеса. Он известен храмом Асклепия и театром, где ежегодно проходят театральные представления. Здесь постоянно ведутся археологические работы.
«В четверг, 16 декабря, на рынке древнего Эпидавра была обнаружена важная находка. Это мраморная женская статуя в натуральную величину очень хорошего качества. Статуя была найдена без рук и головы, которая, вероятно, отломилась при падении», – говорится в сообщении министерства.
«В этом году сезон раскопок уже закончился, но сильные дожди размыли грунт и открыли часть задней части статуи на участке, где работы еще не перешли в более глубокие слои. В этом районе были немедленно проведены раскопки», – сообщает министерство.
Скульптура изображает девушку в тунике и мантии. Такой образ типичен для скульптур замужних женщин в древности. Так часто была представлена Гигиа, или Гигея, – богиня здоровья, жена или дочь Асклепия.