Սուդանի վարչապետը հրաժարական Է տվել
Սուդանի վարչապետ Աբդալլա Համդոկը հունվարի 2-ին հրաժարական Է տվել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Ես որոշել եմ պատասխանատվություն ստանձնել եւ հայտարարել վարչապետի պաշտոնից հեռանալու մասին, ինչպես նաեւ հնարավորության տալ այս հիանալի երկրի մեկ այլ տղամարդու կամ կնոջ՝ օգնել նրան անցումային ժամանակաշրջանի ավարտից հետո անցնելու քաղաքացիական ժողովրդավարական երկրի»,-Համդոքը հայտարարել Է հեռուստաուղերձում:
Ինչպես հաղորդել Է Al Jazeera հեռուստաալիքը, Համդոկի պաշտոնաթողությունը տեղի ունեցավ այն բանից մի քանի ժամ անց, երբ Սուդանի անվտանգության ուժերը երկու ցուցարարների սպանեցին Խարթումում: Հոկտեմբերից ի վեր Սուդանում տեղի ունեցած ցույցերի ընթացքում զոհվել Է ավելի քան 50 մարդ: Սուդանի զինվորականները լույս հոկտեմբերի 25-ի գիշերը ձերբակալեցին անցումային կառավարության մի շարք նախարարների, այդ թվում՝ Համդոկին:
Այնուհետեւ Սուդանի բանակի գեներալ ալ Բուրխանը երկրի ժողովրդին հղած հղած ուղերձում հայտարարեց երկրում արտակարգ դրություն մտցնելու, նախարարների կաբինետի եւ սուվերեն խորհրդի արձակման մասին: Նրա խոսքով՝ բանակի իրադրությանը միջամտելու պատճառ հանդիսացան երկրի քաղաքական ուժերի միջեւ տարաձայնությունները: Մեկ ամիս անց կնքվեց Համդոկի՝ իշխանության վերադառնալու գործարքը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Премьер-министр Судана объявил об уходе в отставку
«Я решил взять на себя ответственность и объявить о своей отставке с поста премьер-министра, а также дать шанс другому мужчине или женщине этой благородной страны (...) помочь ей пройти через то, что осталось от переходного периода, к гражданской демократической стране», – заявил Хамдок в телеобращении.
Как сообщает телеканал «Al Jazeera», отставка Хамдока произошла всего через несколько часов после того, как суданские силы безопасности убили двух демонстрантов в Хартуме. С октября в ходе демонстраций в Судане погибло более 50 человек.
Суданские военные в ночь на 25 октября задержали ряд министров переходного правительства, в том числе Хамдока. Затем генерал суданской армии аль-Бурхан в обращении к народу страны заявил о введении в стране режима чрезвычайного положения, роспуске кабинета министров и суверенного совета. По его словам, вмешаться в ситуацию армию заставили трения между политическими силами в стране.