Ալմաթի քաղաքում հրաձգություն է սկսվել
Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում, որտեղ արդեն մի քանի օր է՝ բողոքի ակցիաներ, անկարգություններ են, հունվարի 6-ին կրակոցներ են հնչել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՏԱՍՍ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ ականատեսները պատմում են՝ Ալմաթիի հրապարակի կողմից ուժեղ պայթյուններ են լսվում։
Ղազախստանում զանգվածային բողոքի ակցիաները սկսվեցին հունվարի 2-ից։ Սկզբում Ժանաօզեն և Ակտաու քաղաքների բնակիչները դուրս եկան փողոց իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնելու գազի թանկացման հետ կապված։ Ավելի ուշ բողոքի ակցաները տարածվեցին ամբողջ երկրով մեկ։ Իշխանությունները հայտնեցին, որ կվերանայեն գազի գինը, սակայն երկրում իրավիճակը չկայունացավ։ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, բողոքի ցույցերի համատեքստում, հայտարարեց, որ այսուհետ ինքն է Ղազախստանի Անվտանգության խորհրդի ղեկավարը։
ՀԱՊԿ (Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն) հավաքական անվտանգության խորհրդի 2022 թվականի հունվարի 6-ին ընդունված որոշման համաձայն՝ Ղազախստանի Հանրապետությունում իրավիճակի կայունացման և կարգավորման հաստատման նպատակով սահմանափակ ժամանակահատվածով այդ երկիր են ուղարկվել ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժերը:

В Алматы началась стрельба
Произведены выстрелы в столице Казахстана Алматы, где уже несколько дней продолжаются акции протеста и беспорядки.
ТАСС сообщает, что, по словам очевидцев, с площади Алматы слышны сильные взрывы.
2 января начались массовые акции протеста в Казахстане. Сначала жители городов Жанаозен и Актау вышли на улицы, чтобы поднять свой голос в знак протеста против повышения цен на газ. Позже протесты распространились по стране. Власти объявили, что пересмотрят цену на газ, но ситуация в стране не стабилизировалась. Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в контексте протестов заявил, что теперь он глава Совета безопасности Казахстана.
Решением Совета коллективной безопасности ОДКБ от 6 января 2022 года Коллективные миротворческие силы ОДКБ были направлены в страну на ограниченный срок для стабилизации и урегулирования ситуации в Республике Казахстан.