ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի անվտանգության շուրջ բանակցությունները կսկսվեն հունվարի 9-ի երեկոյան՝ նեղ կազմով
Ժնևում անվտանգության հարցերով ռուս-ամերիկյան բանակցությունների առաջին փուլը նախատեսված է հունվարի 9-ի երեկոյան: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը ՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին, «Ռոսիա-1» հեռուստաալիքի «Կիրակնօրյա երեկո Վլադիմիր Սոլովյովի հետ» հաղորդման եթերում հայտնել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Այսօր արդեն Ժնևում վայրէջք է կատարել ինքնաթիռը՝ մեր դիվանագետներով և զինվորականներով, որոնց մոտ հունվարի 9-ի երեկոյան նախատեսված է անվտանգության խնդիրների շուրջ ամերիկացիների հետ բանակցությունների նեղ կազմի առաջին փուլը։ Վաղը այդ աշխատանքը կշարունակվի արդեն լայն ձևաչափով։ Համապատասխանաբար, երկու օր՝ հունվարի 9-ը և 10-ը, նրանք կնվիրեն բանակցային գործընթացին»,-նշել է նա։
Ռուսաստանի պատվիրակությունը ԱՄՆ-ի հետ անվտանգության երաշխիքների գծով բանակցությունների Ժնև է ժամանել աշխատանքային տրամադրվածությամբ և կոնկրետ հարցերով զբաղվելու ցանկությամբ, հայտարարել է ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը:
«Կարևորն այն է, որ մենք ունենք աշխատանքային տրամադրություն, աշխատանքային տրամադրվածություն, իրողությունների ըմբռնում և անվտանգության կոնկրետ հարցերով իսկապես զբաղվելու ցանկություն,-նշել է դիվանագետը,-Դա կլինի ռուս մասնագետների զրույցը ամերիկացի գործընկերների հետ, իսկ թե իրենց ում տեղը կդնեն կամ ում դերում իրենց կդրսևորեն ամերիկացիները, կտեսնենք։ Մեր մասնագետներն այնտեղ են գնացել կոնկրետ աշխատանքին մասնակցելու ցանկությամբ»։
Ավելի վաղ ամերիկյան վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն ՌԴ-ի հետ առաջիկա բանակցություններին գնում է «իրատեսության, այլ ոչ թե լավատեսության զգացումով»: Զախարովան իր հերթին ամերիկյան կողմին խորհուրդ է տվել ինչ-որ կերպ բարձրացնել իրենց տրամադրությունը։
Ռուսաստանի միջգերատեսչական պատվիրակության կազմում են ՌԴ ԱԳՆ և ՊՆ ներկայացուցիչները: Ռուսական դիվանագիտական գերատեսչության կողմից այն գլխավորում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը։ Ամերիկյան դիվանագիտությունը կներկայացնի ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ուենդի Շերմանը։
2021 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակեց ԱՄՆ-ի հետ անվտանգության երաշխիքների մասին պայմանագրի, ինչպես նաև Ռուսաստանի և Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների անվտանգության ապահովման միջոցների մասին համաձայնագրի նախագծերը: Դրանք ամերիկյան կողմին են փոխանցվել դեկտեմբերի 15-ին Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչությունում կայացած հանդիպմանը։

Переговоры РФ и США по безопасности начнутся вечером 9 января в узком составе – Захарова
Первый раунд российско-американских переговоров по вопросам безопасности в Женеве запланирован на вечер 9 января. Об этом, как передает ТАСС, сообщила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в эфире программы «Воскресный вечер с Владимиром Соловьевым» на телеканале «Россия-1».
«Сегодня приземлился самолет уже в Женеве с нашими дипломатами и военными, у которых на вечер 9 января намечен первый раунд узкого состава переговоров с американцами по проблематике безопасности. Завтра эта работа будет продолжена уже в широком формате. Соответственно, два дня – 9 и 10 января – они посвятят переговорному процессу», – отметила она.
Российская делегация прибыла в Женеву на переговоры с США по гарантиям безопасности с рабочим настроем и желанием заниматься конкретными вопросами, заявила официальный представитель МИД.
«У нас, главное, рабочее настроение, рабочий настрой, понимание реалий и желание действительно заниматься конкретными вопросами безопасности, – отметила дипломат. – Это будет беседа российских профессионалов с американскими партнерами, а кем прикинутся или кем себя проявят американцы, мы посмотрим. Наши специалисты туда поехали с желанием участвовать в конкретной работе».
Ранее представитель американской администрации высокого ранга заявил на брифинге, что США идут на предстоящие переговоры с РФ «с ощущением реализма, а не с ощущением оптимизма». Захарова в свою очередь порекомендовала американской стороне каким-либо образом поднять себе настроение.
В состав российской межведомственной делегации вошли представители МИД и Минобороны РФ. Со стороны российского дипведомства ее возглавляет заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков. Американскую дипломатию представит первый заместитель госсекретаря США Уэнди Шерман.
17 декабря 2021 года Министерство иностранных дел России опубликовало проекты договора с США о гарантиях безопасности, а также соглашения о мерах обеспечения безопасности РФ и государств - членов Организации Североатлантического договора. Они были переданы американской стороне 15 декабря на встрече в российском дипведомстве.