Կատուների արյան մեջ հայտնաբերվել է մարդու համար վտանգավոր կորոնավիրուս
Կատուների արյան նմուշների մեջ Թենեսիի համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են SARS-CoV-2-ի կապող-ռեցեպտոր դոմենի հակամարմիններ։ Նոր հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են biorxiv կայքում։
Կատուների արյան նմուշները ԱՄՆ տարբեր շրջաններում վերցվել են կորոնավիրուսային վարակի սկսվելուց շատ առաջ։ Արյան շիճուկի նմուշառման 70 տոկոսը դրական է եղել SARS-CoV-2-ի ռեցեպտոր-կապող դոմենի և դրան մոտ SARS-CoV-ի (ատիպիկ թոքաբորբի հարուցիչ) հակամարմինների դեմ։
Հետազոտողների կարծիքով՝ դա բացատրվում է նրանով, որ կատուները շփվել են վիրուսի հետ, որի սպայկ սպիտակուցը այնքան նման է SARS-CoV-2 համանման սպիտակուցին։ Նրանց խոսքով՝ դա օրգանիզմում առաջ է բերում դրա դեմ կրոս-հակամարմինների արտազատում։ Դրանք, գիտնականների խոսքով, հակամարմիններ են, որոնք առաջանում են վարակի մեկ հարուցչի հետ շփումից հետո, բայց և կարող են պաշտպանել մյուս նման հարուցիչներից։
Նախնական տվյալներով՝ նոր կորոնավիրուսի հանդեպ կրոս-ռեակտիվ հակամարմինները կարող էին առաջանալ SARS-CoV վիրուսին կատուների իմունային համակարգի բախումից հետո, որը 2000-ական թթ. սկզբին առաջ էր բերել ատիպիկ թոքաբորբի բռնկում Ասիայում։ Բայց վերջին անգամ այդ վիրուսը հայտնաբերվել է 2003թ. հուլիսին։
Մասնագետների խոսքով՝ պոտենցիալ առումով վտանգավոր վիրուսը հենց հիմա շրջանառվում է ամերիկյան կատուների պոպուլյացիայում։

В крови кошек обнаружили опасный для человека коронавирус
В образцах крови кошек ученые из Университета Теннесси обнаружили антитела к рецептор-связывающему домену SARS-CoV-2. Результаты нового исследования опубликованы на сайте biorxiv.
Образцы крови у кошек из различных регионов США были взяты задолго до начала пандемии коронавирусной инфекции. 70% проб сыворотки крови оказались положительными на антитела против рецептор-связывающего домена SARS-CoV-2 и родственного ему SARS-CoV (возбудитель атипичной пневмонии).
По мнению исследователей, это объясняется тем, что кошки контактировали с вирусом, спайковый белок которого настолько похож на аналогичный белок SARS-CoV-2. По их словам, это вызывает в организме выделение кросс-реактивных антител против него. Это, по словам ученых, антитела, которые вырабатываются после контакта с одним возбудителем инфекции, но при этом способны защитить и от других, похожих возбудителей.
По предварительным данным, кросс-реактивные антитела к новому коронавирусу могли появиться после столкновения иммунной системы кошек с вирусом SARS-CoV, который в начале 2000-х годов вызвал вспышку атипичной пневмонии в Азии. Однако в последний раз этот вирус был выявлен в июле 2003-го.
По словам специалистов, потенциально опасный вирус циркулирует в популяции американских кошек прямо сейчас.